صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

مناقبی گفت: ریشه تخلفات در کارت بازرگانی را باید در نوع سیاست گذاری ها و قانون گذاری ها جستجو کرد اما گویا اراده ای برای پیگیری این مسئله وجود ندارد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع کارت های بازرگانی اجاره ای و در ارتباط تلفنی با دکتر علیرضا مناقبی عضو هیئت رئیسه مجمع عالی واردات و دکتر علی شریعتی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مناقبی در برنامه "صبح و گفتگو" اظهار داشت: طبق قانون هر فردی می تواند یک کارت بازرگانی دریافت کند اما باید با آن واردات انجام دهد.

وی افزود: وقتی کالا به گمرک می رسد شخص باید کالای خود را در گمرک ترخیص کند و یا به یک حق العمل کار و یا وکیل وکالت دهد که این کار را انجام دهد. بنابراین پیگیری اینکه چه کسی با کارت بازرگانی فعالیت قانونی و یا غیرقانونی کرده کار بسیار ساده ای است.

عضو هیئت رئیسه مجمع عالی واردات گفت: تنها 15 درصد از کل اقتصاد کشور در اختیار بخش خصوصی است بنابراین عدد و رقم های تخلف که اعلام می شود در این 15 درصد نیست.

مناقبی تأکید کرد: ما باید ریشه این تخلفات را در نوع سیاست گذاری ها و قانون گذاری ها جستجو کنیم اما گویا اراده ای برای پیگیری این مسئله وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ما مخالف رتبه بندی کارت های بازرگانی نیستیم افزود: بخش خصوصی شناسنامه دار واقعی هیچ گاه به دنبال مسیر خلاف نمی رود و آینده و عقبه خود را خراب نمی کند بنابراین باید بررسی کرد که چرا تفکر این نوع از تخلف در ذهن عده ای ایجاد می شود؟

عضو هیئت رئیسه مجمع عالی واردات در پاسخ به این سوال که چرا اسم متخلفان را اعلام نمی کنید؟ اینطور گفت: اگر ما اسم کسی را بیاوریم فردا باید آن را اثبات کنیم، وقتی خود سازمان بازرسی و امنیتی و دیگر سازمان های ذیربط اسامی را اعلام نمی کنند توقع دارید ما اسامی را اعلام کنیم؟!

مناقبی تأکید کرد: کارت بازرگانی فقط یک وسیله تجارت است لذا ما باید شرایطی ایجاد کنیم که مردم به فکر خلاف کردن نیفتند.

در ادامه برنامه در رادیو گفت وگو، شریعتی بیان داشت: باید دید که ما در سیاست گذاری چه کرده ایم که یک پیرزن ده سال قبل با کارت بازرگانی 700 پورشه وارد کشور می کند و همان فرد در دو سال قبل با کارت بازرگانی خود صادرات می کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی افزود: اگر قوانین را به گونه ای تنظیم کنیم که جذابیتی برای فرار مالیاتی ایجاد نشود مشکلات هم حل می شوند.

وی همچنین گفت: صدور و استعلام کارت بازرگانی در اختیار اتاق بازرگانی است امیدوارم این بخش هم در اختیار وزارت صمت قرار گیرد تا توپ را به زمین ما نیندازند. خوشبختانه ما در کشورمان سیستم امنیتی اطلاعاتی بسیار قوی داریم و می دانیم که متخلفان چه کسانی هستند و چه کسانی مالیات نمی دهند اما متاسفانه به محض مواجهه با مشکل، صاحبان کارت بازرگانی را فراری از مالیات اعلام می کنند درصورتیکه اینگونه نیست.

شریعتی متذکر شد: دولت بر اساس سیاست غلط خود ارز 4200 تومانی می دهد بنابراین کسی که با این ارز واردات می کند فاسد نیست فاسد کسی است که کالا را با این قیمت دریافت می کند اما به همان قیمت نمی فروشد.

مرتبط با این خبر

  • وزارت صنعت و بازرگانی؛ تجمیع دو وزارتخانه و نه ادغام

  • برای عبور از اقتصاد نفتی، درآمدهای نفتی را صرف هزینه های جاری نکنیم

  • تنها راه رهایی از اعتبار دلار، تثبیت ریال است +صوت

  • قانون تجارت کشور نیازمند بازنگری جدی

  • سرمایه گذاری مشترک خارجی کارآمد و سودآورتر از فاینانس است

  • ناکارآمدی سیستم بانکی دلیل مقاومت بانک ها دربرابر کاهش سود

  • کاهش وابستگی بودجه به نفت چندان هم مفید نیست

  • مالیات بر ارزش افزوده در ایران به درستی اجرا نمی شود

  • شفاف سازی، سدی در برابر فرار مالیاتی

  • کارت بازرگانی تنها با مجوز وزارت صنعت و اتاق تعاون صادر می شود