صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

حسنی جوریابی گفت: هیچ سازمان و دستگاه اجرایی مسئولیت شناسه دار کردن برنج های ایرانی را نمی پذیرد.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع شناسه دار کردن برنج تولید داخل و در ارتباط تلفنی با جمیل علیزاده شائق دبیر انجمن برنج ایران و محمد صادق حسنی جوریابی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

علیزاده شائق در برنامه "صبح و گفتگو" به تاریخچه ای از طرح شناسه دار کردن برنج ایرانی اشاره و بیان کرد: اسفند ماه سال 1392 اعلام شد که پنج برند مهم برنج ایرانی آلوده اند و همین موضوع بازار را به شدت تکان داد.

وی افزود: با ورود سازمان غذا و دارو، مجلس، دولت، انجمن برنج ایران و وزیر کشاورزی مشخص شد که برنج های داخل کیسه، ایرانی نبودند.

دبیر انجمن برنج ایران ادامه داد: سازمان غذا و دارو سال 1393 برنددار شدن برنج های ایرانی و درج مشخصات برنج بر روی کیسه ها را ضروری اعلام کرد تا در صورت تقلب، امکان برخورد با متقلبان وجود داشته باشد. از این رو کمیسیونی متشکل از نماینده های مجلس، وزارت جهاد کشاورزی، انجمن برنج ایران و دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و گیلان را تشکیل داد و کارخانه های شالیکوبی را موظف به رعایت این موضوع کرد.

این مقام مسئول گفت: اتحادیه های شالیکوبی داران و تعدادی از کشاورزان اعلام کردند که به دلیل تنوع زیاد برنج ایرانی تا پایان سال 1393 قادر به این کار نیستند از این رو سازمان غذا و دارو مدت این طرح را تا پایان سال 1394 تمدید کرد اما متاسفانه با تغییر رئیس سازمان، این قضیه به کلی فراموش شد.

علیزاده شائق با بیان اینکه سازمان غذا و دارو متولی اصلی این طرح است گفت: اگر سازمان، تیم قبلی را دوباره سرکار بیاورد و مسئولیت آن را بپذیرد شناسه دار شدن برنج ایرانی محقق خواهد شد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، حسنی جوریابی تصریح کرد: هیچ سازمان و دستگاه اجرایی مسئولیت شناسه دار کردن برنج های ایرانی را نمی پذیرد. بارها و بارها با وزیر جهاد کشاورزی صحبت و حتی استیضاح کردم اما هر بار که این موضوع را مطرح کردم یک سازمان را معرفی می کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از اینکه هیچ ارگان متخصصی برای کنترل برند برنج ایرانی نداریم گفت: موسسه تحقیقات برنج کشور درصد ناخالصی های برنج را تعیین می کنند، خسته شدم بس که به دنبال یک ارگان و موسسه و یا سازمانی که مسئولیت برندسازی برنج را بپذیرد گشتم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه درصد زیادی از برنج های وارداتی به کشور ماکارونی اند افزود: یک دستگاهی را در گیلان دیدم که با آرد و محتویات شیمیایی برنج های هم اندازه تولید می کردند و کسی هم نظارت نمی کرد.

حسنی جوریابی برندسازی و شناسه دار کردن را تنها راه نجات محصولات کشاورزی و برنج ایرانی دانست و بر آن تاکید کرد.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند