صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

قاسم صادقی گفت: قطع شدن ارز دولتی و واردات با ارز آزاد، یک مزیت نسبی را در قاچاق اقلام دندانپزشکی ایجاد کرده است.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع کشف 10 میلیارد ریال اقلام دندانپزشکی قاچاق و در ارتباط تلفنی با دکتر قاسم صادقی رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت و دکتر بشیر خالقی عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

صادقی در برنامه "صبح و گفتگو" درخصوص علت قاچاق اقلام دندانپزشکی گفت: بیشتر مواد و تجهیزات دندانپزشکی برخلاف تجهیزات مصرف پزشکی وارداتی است لذا معمولاً با معضل قاچاق این اقلام مواجه هستیم.

وی افزود: ارزی که به مواد و تجهیزات دندانپزشکی از اول مهرماه تخصیص پیدا می کرد نیمایی شد لذا قطع شدن ارز دولتی و واردات با ارز آزاد، یک مزیت نسبی را در قاچاق این مواد ایجاد کرد.

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت بیان داشت: در گذشته که واردات با ارز 4200 تومانی بود قاچاق در این حوزه صرف نداشت اما وقتی ارز دولتی قطع شد یک صرفه ای برای واردات قاچاق این کالاها ایجاد شد.

این مقام مسئول یادآور شد: واردکننده در حالت واردات رسمی باید مالیات و عوارض گمرکی بپردازد و بخشی از درآمد ارزی هم در بانک بلوکه می شود که این هزینه ها باعث گرایش افراد به واردات قاچاق کالا می شود.

صادقی با بیان اینکه کمیسیون مبارزه با قاچاق اداره کل تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی بسیار فعال است و هر دو ماه یک بار جلسه تشکیل می دهد گفت: "طرح برچسب اصالت کالا" از دو سال قبل در این حوزه اجرا شده و کارشناسان حوزه نظارت بر درمان هم استفاده از وسایل و مواد وارداتی رسمی و دارای برچسب اصالت کالا را چک می کنند.

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت عنوان کرد: این محموله های قاچاق به صورت مسافری و در فرودگاه کشف شده و در گذشته هم از اینگونه موارد داشتیم.

صادقی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از قاچاق تجهیزات دندانپزشکی تأکید کرد: مسئولان مربوطه مجوزهای ورود کالا را تسهیل کنند تا افراد به واردات رسمی تشویق شوند و از واردات قاچاق تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی خودداری کنند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، خالقی عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در گذشته ارز 4200 تومانی به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی سلامت تخصیص پیدا می کرد.

وی افزود: قاچاق موضوع جدیدی در کشور ما نیست اما نظارت ها در حوزه واردات کالاها و اقلام پزشکی کم است. قسمتی از مواد اولیه تولید داخل در کارخانجات کشور وارداتی است و آن دو درصد دارویی هم که وارد کشور می شود بسیار گران است لذا اختلاف قیمت بین ارز دولتی و آزاد باعث قاچاق می شد و الان هم قاچاقچی راه خود را بلد است.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس بر تشدید نظارت ها بر واردات دارو تأکید کرد و گفت: احساس مسئولیت در این حوزه و تشدید نظارت ها و دقت برای جلوگیری از سوء استفاده بسیار ضروری است.

مرتبط با این خبر

  • صادرکننده برای ورود ارز حاصل از صادرات مهلت می خواهد

  • بخش خصوصی خواستار تشکیل بازار ثانویه ارز

  • فرار ارز از کشور به دلیل نبود امنیت

  • سلطان های اقتصاد در نبود نظارت قد علم کردند!+صوت

  • قطع ارتباط بانکی موجب عدم ورود ارز صادراتی به کشور شده است

  • احتمال ادغام بازار نیمایی و ارزآزاد/ نرخ ارز صادراتی پایینتر محاسبه می شود +صوت

  • دولت با فرافکنی می گوید 25درصد ارزصادراتی بازنگشته +صوت

  • آن هایی که ارزصادراتی را پس نداده اند؛ مجرمند! +صوت

  • در جنگ اقتصادی و تحریم ارز صادراتی باید به کشور بازگردد

  • فعالان اقتصادی تردیدی در خصوص بازگشت ارز ندارند