صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس سندیكای مواد موثره دارویی: 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در حوزه دارو تا پایان امسال

فرامرز اختراعی گفت: ما در مرحله اول اجرای طرح "صرفه جویی ارزی در حوزه مواد اولیه دارویی" تا پایان امسال 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

1398/09/10
|
11:00

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع تکیه بر توان تولیدی کشور در حوزه دارو و در ارتباط تلفنی با دکتر مریم قدیری مدیر مسئول پروژه صرفه جویی ارزی در حوزه مواد اولیه دارویی و خودکفایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و مهندس فرامرز اختراعی رئیس سندیکای مواد موثره دارویی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

قدیری در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار داشت: ستاد اجرایی فرمان امام (ره) "طرح صرفه جویی ارزی در حوزه مواد اولیه دارویی" را با تمرکز بر توان داخلی آغاز کرد.

وی افزود: این طرح با مشارکت تیمی سندیکای مواد اولیه دارویی، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و بنیاد برکت و حاوی برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و با هدف کاهش 500 میلیون دلار ارزبری ارائه شد.

مدیر پروژه صرفه جویی ارزی در حوزه مواد اولیه دارویی و خودکفایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با اشاره به اینکه میزان ارزبری در نظام سلامت به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی بسیار بالاست گفت: ما با تمرکز بر حوزه مواد اولیه دارویی این میزان ارز بری را کاهش دادیم.

قدیری ادامه داد: مجموعه ستاد بانکی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی در این طرح مشارکت کردند و در حال حاضر بسیاری از شرکت ها در فراخوان دارویی، وارد پروسه تخصیص منابع شدند.

وی با اشاره به آغاز برنامه کوتاه مدت این طرح از شهریورماه تاکنون گفت: تاکنون بیش از 60 میلیون دلار کاهش ارزبری داشتیم و اگر این برنامه را تا انتها ادامه دهیم هدف مورد نظر محقق خواهد شد.

مدیر پروژه صرفه جویی ارزی در حوزه مواد اولیه دارویی و خودکفایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) افزود: ما در برنامه میان مدت این طرح نیز حمایت از تولید در حوزه واسطه ای را در دستور کار داریم.

قدیری با اشاره به سرمایه گذاری عظیم ستاد در حوزه تولید داروهای خاص مانند داروهای سرطانی و قلبی بیان کرد: شرکت های هدف سهام خوبی از بازار را دارند و تعداد دیگری شرکت نیز تا پایان سال وارد بازار خواهند شد.

در ادامه "صبح و گفتگو"، اختراعی رئیس سندیکای مواد موثره دارویی اظهار داشت: ما در مرحله اول این طرح تا پایان امسال 100 میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

وی افزود: ما در بین کشورهای همسایه و منطقه تولیدکننده مواد موثره دارویی در حجم بسیار بزرگی هستیم و قبل از این اقدام جدید هم 69.5 درصد از نیازهای مواد موثره دارویی کشور را در داخل تولید می کردیم.

رئیس سندیکای مواد موثره دارویی گفت: با همه این اقدامات اما به دلیل تحریم ها و شرایط جغرافیایی کشورمان، لازم است که به خودکفایی کامل برسیم.

اختراعی ادامه داد: عمده نیازهای دارویی کشور در حدود 520 میلیون دلار ارز به خارج از کشور وابسته است و اگر این نیاز را تأمین کنیم می توان نوید خودکفایی کامل را در یک چشم اندازه سه تا چهار ساله داد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو