صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در "صبح و گفتگو" بررسی شد: منشأ اصلی بوی نامطبوع در تهران کجاست؟

معاون نظارت بر پایش اداره کل محیط زیست استان تهران و سخنگوی استانداری تهران درخصوص منشأ بوی نامطبوع در تهران اظهار نظر کردند.

1398/09/13
|
12:30
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع انتشار بوی نامطبوع در تهران در ارتباط تلفنی با مهندس محمد رستگاری معاون نظارت بر پایش اداره کل محیط زیست استان تهران و دکتر امین بابایی سخنگوی استانداری تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

رستگاری در ابتدا با اشاره به منشأ اصلی بوی نامطبوع در تهران بیان داشت: بوی نامطبوع در تهران با وزش باد از نواحی جنوبی شهر احساس شد و بلافاصله استاندار تهران دستور بررسی فوری این موضوع را صادر کردند.

وی افزود: طبق بررسی ها و اندازه گیری هایی که تیم های کارشناسی از غرب تا شرق تهران انجام دادند هیچ گاز خطرناک و آلاینده ای در سطح شهر مشاهده نشد و در گام بعدی، کانون هایی که زمینه ایجاد این آلودگی ها را در سطح شهر تهران دارند مورد بررسی قرار گرفتند.

معاون نظارت بر پایش اداره کل محیط زیست استان تهران ادامه داد: نهایتا به این نتیجه رسیدیم که بوی نامطبوع از خارج تهران وارد شهر شده و هم اکنون نیز در حال بررسی مانون های اطراف تهران هستیم تا دلیل اصلی بو را مشخص کنیم.

در ادامه برنامه "صبح و گفتگو"، بابایی سخنگوی استانداری تهران بیان داشت: سکون هوا و پس از آن، وزش باد باعث ایجاد شرایطی در مناطق خاص به ویژه جنوب استان تهران می شود بطوریکه میزان بالایی از رطوبت و بوی نامطبوع تحت تاثیر بادهای جنوبی و جنوب شرقی وارد شهر تهران می شود.

وی افزود: طبق مطالعات عمیق تیم های کارشناسی و تخصصی به دستور استاندار تهران، 27 نقطه تولید بو در مناطق جنوبی تهران به ویژه اطراف فرودگاه بین المللی امام (ره) شناسایی شد.

سخنگوی استانداری تهران ضمن عذرخواهی از مردم بابت این اتفاق متذکر شد: این اتفاق یک شبه و یک روزه به وجود نیامده بلکه شاید عدم مطالعات منطقی و همچنین سوء مدیریت در گذشته موجب استقرار واحدهای صنعتی و پایگاه های فاضلاب و دامداری هایی در این مسیر شده که الان آسیب خود را نشان داده است.

بابایی عنوان کرد: یکی از نقاط 27 گانه که در مطالعات شناسایی شده، مرتبط به مجموعه آرادکوه؛ محل دپوی زباله های شهری تهران است که روزانه حدود هفت هزار تن زباله در این منطقه انباشت می شود.

وی در توضیح این مطلب افزود: اقدامی تحت عنوان پُشته گیری برای کمپوس ها در این مناطق صورت می گیرد، البته شاید این کار دارای بهره وری برای تولید برق مجموعه باشد اما میزان بوی نامطبوع را هم تشدید می کند.

سخنگوی استانداری تهران در پایان یادآور شد: اعتبارات ارزشمندی تخصیص داده شده و نیمی از اقدامات تحت تاثیر همین اعتبارات در حوزه فاضلاب های اطراف به ویژه جنوب تهران (اسلامشهر و شهرری) انجام شده و بازخورد آن پس از مدتی برای مردم نمایان خواهد شد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو