صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

کارگر با اشاره به راهکار اصلاح مکانیزم حوزه فرش گفت: تولی گری برای فرش باید اقتدار و اختیار لازم را داشته باشد و فعالان فرش نیز باید در سیاست های کلان مشارکت داده شوند.

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع فرش ایرانی در ارتباط تلفنی با دکتر حمید کارگر رئیس انجمن ملی فرش و دکتر بیژن اربابی عضو هیئت علمی دانشگاه هنر از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

کارگر در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به روند نزولی صادرات فرش طبق اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: میزان صادرات فرش ایرانی از 426 میلیون دلار در پایان سال 1396 به 238 میلیون دلار در سال 1397 و در شش ماهه ابتدای امسال نیز به 30 میلیون دلار کاهش یافت.

رئیس انجمن ملی فرش با اشاره به عوامل موثر در افت صادراتی فرش بیان داشت: یکی از دلایل این قضیه خود تحریمی در داخل کشور است، به عنوان مثال ابریشم از جمله مواد اولیه وارداتی است که متاسفانه تعرفه واردات ابریشم به شدت بالا رفت و منجر به افزایش قیمت فرش دستبافت شد اما عامل اصلی کاهش صادراتی تحریم بدخواهانه آمریکا بود.

وی افزود: آمریکا یکی از بزرگ ترین واردکننده فرش دستبافت در دنیاست و ما قبل از تحریم ها حدود 80 تا 90 میلیون دلار صادرات مستقیم به آمریکا داشتیم اما این عدد با خروج ناگهانی ترامپ از برجام حذف شد.

کارگر با بیان اینکه فرش دستبافت ایرانی از ابعاد مختلف فرهنگی و اقتصادی برخوردار است گفت: دولت از منظر اشتغال زایی ارزان و بدون سرمایه گذاری آنچنانی به این حوزه نگریسته و همین چندوجهی بودن باعث مشکلاتی شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: ما تجربه موفق فعالیت بخش خصوصی را داشتیم و داریم که بدون تکیه به دولت کار کرده اند.

رئیس انجمن ملی فرش با انتقاد از عدم پایش صحیح اجرای "قانون بیمه قالیبافی" توسط سازمان تأمین اجتماعی گفت: همین ضعف عملکردی باعث شد که بخش زیادی از غیر قالیبافان از این تسهیلات استفاده کنند.

کارگر درخصوص راهکار اصلاح مکانیزم های حوزه فرش مطرح کرد: تولی گری برای فرش باید اقتدار و اختیار لازم را داشته باشد و بخش خصوصی و هنرمندان و فعالان فرش نیز باید در سیاست های کلان مشارکت داده شوند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، اربابی اظهار کرد: ما سالهاست که در حوزه فرش از جیب می خوریم، متاسفانه برای اشتغال بلند مدت در این حوزه مانند توسعه آموزش عالی با شتاب عمل کردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر گفت: در کمال تأسف نه تنها برای اشتغال سودمند و پایدار اقدامی صورت نگرفت بلکه مسئولان برای تعریف شبکه ای از اشتغال افراد را یک سال پشت دار قالیبافی می نشاندند و انتظار هم داشتیم که به بازارهای خارجی صادرات کنیم.

وی افزود: ما خالق آثار هنری همچون فرش هستیم که دارای مزیت های هنری و زیبایی شناسی دارد و به آن افتخار می کنیم اما آیا هدف این است که فرش، مملکت را اداره کند؟! این فشار به فرش از چه بابت است؟

اربابی با انتقاد از بی برنامگی در حوزه فرش بیان داشت: ما نیروی کار و پشم و مواد ارزان قیمت را صادرات کردیم. اقتصادی که تمام فناوری اش بر پایه دولت در حال اجراست پیشرفت نخواهد کرد، لذا کار مردم را باید به خود مردم سپرد.

وی با بیان اینکه هیچ مشارکتی در مدیریت فرش کشور از طرف مردم دیده نمی شود گفت: مسئولان مردم را در این حوزه مشارکت و بازی نمی دهند. در رأس شبکه مدیریتی فرش، باید مردم قرار بگیرند اما متاسفانه تولی گری فقط در رابطه با امر و نهی است و با چنین سیستمی، هیچ پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

اربابی خواستار شد: مسئولان اجازه دهند که اهالی فرش در رابطه با نمایشگاه، صادرات و همه مسائل فرش تصمیم گیری کنند و آنها را مشارکت دهند.

مرتبط با این خبر

  • صادرات فرش ماشینی؛ تامین کننده 10درصد صادرات غیرنفتی

  • میزان خروج ارز از کشور برای تولید فرش دستبافت صفر است

  • امروز؛ پایان مهلت ثبت نام در دانشگاه استاد فرشچیان

  • وقتی پزشکان به زبان انتزاع باهم سخن می گویند

  • هدف امریکا از تحریم فرش ایران چه بود؟!

  • مردم سالی یک متر فرش دستبافت ایرانی بخرند

  • صادرات 390 میلیون دلاری فرش دستباف در سال 96

  • برای نجات فرش ایرانی چه باید کرد؟

  • فرش های مدرن از هویت فرش اصیل ایرانی بی بهره اند

  • چالش اصلی صنعت نساجی نداشتن ماشین آلات مدرن و عدم حمایت های دولت از این بخش است