صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز: ثبت جهانی زیلو خودباوری صنعتگران این حوزه را تقویت کرد

فاطمی با ابراز اینکه ثبت جهانی زیلو باعث خودباوری در صنعتگران و فعالان این کالا شد گفت: ما برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی چین با غرفه زیلو حاضر شدیم.

1398/09/28
|
10:30

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع ثبت جهانی فرش های سلامت ایرانی و در ارتباط تلفنی با مهندس مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز و مرتضی حاجی آقامیری عضو هیئت مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حاجی آقامیری در برنامه "صبح و گفتگو" در رابطه با فرش های سلامت ایرانی که به ثبت جهانی رسیدند گفت: ما فرش های ایرانی را از نظر تکنیک بافت و مناطق جغرافیایی به ثبت جهانی رساندیم.

وی این فرش ها را به عنوان مزایای مهم فرهنگی و اقتصادی کشور دانست و بیان کرد: این فرش ها در شرایط فعلی می توانند گره گشای بسیاری از مشکلات ما در حوزه داخلی و بین المللی باشند.

عضو هیئت مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران در پاسخ به این سوال که آیا ثبت جهانی شدن فرش های سلامت باعث انحصاری شدن آن در دنیا و کمک به حال و روز بافندگان خواهد شد یا خیر؟ گفت: قطعاً همینطور خواهد بود، تدوین پیشینه این محصول فرهنگی و استفاده از آن در بازارهای جهانی قطعاً در گردش مالی این محصول و وضعیت بافندگان و فعالان این حوزه موثر خواهد بود.

در ادامه "صبح و گفتگو"، فاطمی اظهار کرد: زیلو یکی از مهم ترین انواع فرش های سلامت است که تمام فرآیند آن ارگانیک می باشد. مدت زیادی طول کشید تا پرونده ثبت ملی زیلو را آماده کنیم و پس از آن با هماهنگی معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی موفق به ارسال آن به شورای ارزیابی شدیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز گفت: تاثیر اقتصادی این محصول فرهنگی بر شهر میبد با توجه به جمعیت و وسعت کوچک آن کاملا نمایان بود، حدود 300 کارگاه زیلو فعال در شهر میبد و صنایع وابسته به آن در حال فعالیت هستند.

وی شهر میبد را از مهم ترین قطب های تولید زیلو در دنیا معرفی کرد و گفت: این محصول در شهر میبد مورد توجه ارزیابان قرار گرفت.

فاطمی با ابراز اینکه ثبت جهانی زیلو باعث خودباوری در صنعتگران و فعالان این کالا شد گفت: ما برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی چین با غرفه زیلو حاضر شدیم و هم اکنون محصولات مان را به کشورهای مختلف صادر می کنیم. تنها نگرانی ما این است که جهانی شدن فرش های سلامت مانند زیلو رقابت کشورها را با ما برانگیزد تا این هنر صنعت را در کنار محصولاتشان عرضه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو