صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی پاسخ داد: بیشترین نرخ بی سوادی در کدام استانهاست؟

علیرضا نخعی گفت: استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان به نسبت جمعیت بالای خود، بیشترین بی سواد را دارند.

1398/10/07
|
11:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی و در ارتباط تلفنی با دکتر علیرضا نخعی معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

نخعی در برنامه "صبح و گفتگو" بیان کرد: امروز چهلمین سالگرد صدور فرمان امام خمینی (ره) برای تشکیل نهضت سواد آموزی است که به برکت این فرمان تاریخی اتفاقات مهمی در کشور رقم خورده است.

وی با بیان اینکه ایران در سال 1979 میلادی جزو کشورهای بی سواد دنیا شناخته می شد افزود: طبق آمارها، نرخ با سوادی گروه سنی 15 سال به بالا در ایران در سال 1979 حدود 30 درصد کمتر از میانگین دنیا بود اما هم اکنون 4.7 دهم درصد هم بالاتر از میانگین دنیا هستیم.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به شناسایی دو میلیون نفر بی سواد در گروه سنی زیر 50 سال گفت: سازمان سوادآموزی امسال حدود 100 هزار کلاس درس دایر کرده و 50 هزار آموزش دهنده برای آموزش حتی به خانه های مردم مراجعه می کنند.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه قدم اول را باید خود بی سوادان بردارند گفت: هم اکنون با سوادکردن بی سوادان جزو وظایف و مأموریت های کل آموزش و پرورش و مدارس کشور شناخته می شود لذا کافی است که یک هموطن بی سواد به نزدیک ترین مدرسه محل سکونت خود مراجعه و ثبت نام کند.

نخعی ادامه داد: اگر افراد موفق به شرکت در کلاس های آموزشی ما نشدند بسته آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی را دریافت و به کمک افراد با سواد خانواده و نزدیکانش و به شیوه خودآموز اقدام کنند.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با بیان اینکه شاخص سواد متاثر از دیگر شاخص های توسعه در مناطق است افزود: بی سوادی در استانهای با شاخص محرومیت بالاتر، قطعاً بیشتر است.

این مقام مسئول یادآور شد: فاصله با سوادی ساکنان شهر و روستا در آغاز فعالیت نهضت 34.9 درصد بود اما هم اکنون این فاصله به 10 درصد کاهش پیدا کرده و فاصله با سوادی زنان و مردان نیز که در ابتدا، 23.4 دهم درصد بود هم اکنون به شش درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه پیدا کردن بی سواد در حال حاضر کار دشواری است اظهار داشت: آمارهای پایگاه نشان دهنده پراکندگی بی سوادان در سراسر کشور است اما استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کردستان از جمله استانهایی اند که به نسبت جمعیت بالای خود، بیشترین بی سواد را دارند.

نخعی از انجام بازنگری ها در محتوا و روش های آموزشی متناسب با شرایط فراگیران و جامعه سخن گفت و افزود: ما آموزش رایانه نداشتیم اما از سال 1395 به بعد شناخت کامپیوتر و سواد رسانه ای نیز جزو برنامه های درسی شرکت کنندگان قرار گرفته است.

معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به اینکه سواد آموزی به بستر مهارت آموزی افراد تبدیل شده گفت: ما با آموزش مهارت های زندگی، تفکر خلاق و مهارت های فنی و حرفه ای به افراد آنها را برای زندگی بهتر و شغل بهتر آماده می کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو