صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

بنیانیان مطرح كرد: کرونا؛ فرصتی برای ارتقای سواد رسانه ای و نگاه نقادانه مردم به اخبار

مسئول فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کرونا فرصتی را برای ارتقای حوزه سواد رسانه ای جامعه و تشویق مردم به داشتن نگاه نقادانه به پیام ها فراهم کرده است.

1399/01/18
|
15:15
|

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع سواد رسانه ای در شرایط شیوع کرونا و در ارتباط تلفنی با دکتر حسن بنیانیان مسئول کارگروه پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدصادق افراسیابی موسس انجمن سواد رسانه ای ایران و مدرس دانشگاه از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

افراسیابی در ابتدا اظهار کرد: مهم ترین و کلیدی ترین عنصر سواد رسانه ای داشتن تفکر انتقادی و نگاه نقادانه به اخبار و اطلاعاتی است که در رسانه ها و به ویژه فضای مجازی منتشر می شود.

موسس انجمن سواد رسانه ای ایران به اشاره به سه رویکرد اصلی در رسانه ها نسبت به موضوع کرونا گفت: رویکرد نخست در رسانه های بیگانه است که در تلاشند تا با بزرگنمایی کرونا و کوچک نمایی اقدامات مسئولان، کرونا را به یک عامل استرس زا در جامعه ایرانی تبدیل کنند. نقطه مقابل این رویکرد در شبکه های اجتماعی است که کرونا را کوچک نمایی می کنند و مردم را به رفت و آمد و تعطیل نکردن کسب و کارها تشویق می کنند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: رویکرد سوم در رسانه های حرفه ای است که واقعیت را می گویند یعنی ضمن بیان خطرات و آسیب های ویروس کرونا و ارائه راهکارهای پیشگیرانه مانند در خانه ماندن و مراقبت های بهداشتی اقدامات و تلاش مسئولان کشور را نیز نشان می دهند.

افراسیابی با اشاره به تلاش های انجمن سواد رسانه ای ایران و همه موسسات مربوطه در این خصوص گفت: از جمله این اقدامات می توان به انتشار ویدئوهایی با موضوع سواد رسانه ای و اخبار و شایعات کرونا اشاره کرد که نشان می دهند اگر مخاطب سواد رسانه ای داشت می توانست فعالانه تر و دقیق تر با این موضوع برخورد کند.

موسس انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: ما در بسیاری از موارد به آمار و اطلاعات جزئی از کرونا نیازی نداریم و نیاز اصلی مان در چنین شرایطی رفتار صحیح یعنی در خانه ماندن و رعایت مسائل بهداشتی است.

وی چگونگی استفاده از رسانه ها را در سطحی بالاتر از سواد رسانه ای دانست و افزود: ما ابتدا باید دسترسی خود به رسانه ها را مدیریت کرده و در سطح بالاتر به تولید محتوا و معرفی سرگرمی ها و کتاب های مفید به مردم اقدام کنیم.

افراسیابی متذکر شد: کرونا با وجود تمام مشکلاتی که در کشورمان ایجاد کرده اما باعث یک انسجام و فعال سازی ظرفیت های مردمی نیز شد که امیدواریم این ظرفیت های مردمی مورد استفاده بیشتری قرار گیرند.

در ادامه "صبح و گفتگو"، بنیانیان اظهار داشت: ما به جز کرونا مسائل دیگری هم داشتیم و داریم که رسانه ها نقش مثبتی و منفی خود را در رابطه با آن ها ایفا می کنند.

مسئول کارگروه پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اذعان به کم کاری رسانه های عمومی و رسمی دولت در حوزه ارتقای سواد رسانه ای گفت: ما باید مردم را به استفاده از عقل و تفکر کردن در پیام ها و هدف و شخص فرستنده پیام دعوت کنیم.

وی افزود: کشور ما به خاطر موفقیت های انقلاب اسلامی دشمنان زیادی دارد کمااینکه ماموریت جمع کثیری از دشمنان در فضای رسانه ای تولید و القای پیام های تشنج زا و مشکل ساز در جامعه است.

وی تهاجمات فرهنگی با ابزارهای رسانه ای را تا حدودی جدید و ناشناخته خواند و گفت: یکی از برکات کرونا این است که فرصتی را برای ارتقای حوزه سواد رسانه ای جامعه و تشویق مردم به داشتن نگاه نقادانه به پیام ها فراهم کرده است.

مسئول کارگروه پیوست نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: پیام گیرندگان در پذیرش و یا عدم پذیرش پیام ها باید مراقب خصلت های شخصی خود باشند یعنی هر پیامی را متاثر از تعصبات و خوشحالی ها و ناراحتی های خود قبول نکنند و در پذیرش پیام ها احساس مسئولیت کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو