صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دبیركل كانون كارگزاری بورس: حضور مستقیم در بازار سرمایه غیرحرفه‌ای است

دبیرکل کانون کارگزاری بورس اظهار کرد: معمولا عموم مردم در بازار سرمایه غیر حرفه‌ای هستند و نباید به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شد.

1399/02/30
|
15:58

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع اطلاع رسانی و آگاهی از بازار بورس با سید روح الله میرصانعی دبیرکل کانون کارگزاری بورس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید روح الله میرصانعی با اشاره به وضعیت بورس گفت: همانند سابق بورس دچار افت و خیزهای فراوانی است. موقعیت سرمایه‌گذاری برای همه مردم مهیا است و می‌توانند از مزایای بازار سرمایه استفاده کنند.

وی ضمن تاکید بر رعایت چند نکته در استفاده از بازار سرمایه، عنوان کرد: عموم مردم وقتی به بازار سرمایه مراجعه می‌کنند باید بدانند این بازار ریسک دارد و مثل سیستم بانکی ریسک پایین ندارد. همیشه کارشناسان می‌گفتند که بازار بورس بازده بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد از آن طرف ممکن است ضرر و زیان هم داشته باشد. بنابراین مردم وجوه لازم یا ضروریشان را نباید وارد بازار سرمایه کنند بلکه وجوهی را وارد کنند که اگر دستخوش تغییر شد آسیب اساسی به زندگی‌شان وارد نشود.

دبیرکل کانون کارگزاری بورس با اظهار به اینکه معمولا عموم مردم در بازار سرمایه غیر حرفه‌ای هستند و نباید به صورت مستقیم وارد بازار سرمایه شوند، متذکر شد: در هیچ کشور پیشرفته‌ای شاهد نیستیم که عموم مردم به طور مستقیم وارد بازار سرمایه شوند. الان ضریب نفوذ سهامداری در بازار سرمایه داری تقریبا 70 الی 80 درصد است. اما مردم در آن کشورها به طور مستقیم وارد بورس نشدند.

وی افزود: در کشور ما هم توصیه اکید این است که مردم به طور مستقیم وارد بورس نشوند. یعنی به طور مستقیم کد معاملاتی دریافت نکنند و خودشان معاملات را انجام ندهند چون غیر حرفه‌ای هستند یعنی تحصیل کرده نیست ممکن است بسیاری تحصیلات عالیه داشته باشند اما در بازار سهام غیر حرفه‌ای هستند و باید از حرفه ای‌ها کمک بگیرند.

میرصانعی با اشاره به ازدحام مردم و ناتوانی بازار سرمایه برای پاسخگویی به این حجم از درخواست‌ها، عنوان کرد: مردم مستقیم خواستند کد معاملاتی دریافت کنند و معاملاتی انجام دهند یا مثلا در سهام ارز اولیه 2 میلیون و 200 هزار نفر کد معاملاتی دریافت کردند و در سهام مثلا شستا و بقیه ارزهای اولیه بعد از آن حضور مستقیم داشتند. در حالی که این را ما در شرکت‌های پیشرفته در شرکت‌هایی که به مراتب بزرگتر از شستا هستند نمی‌بینیم.

*صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهترین راه برای فعالیت در بورس

وی از صندوق‌های سرمایه گذاری که در دسترس عموم مردم است به عنوان راه حلی مناسب یاد کرد و توضیح داد: مردم به جای اینکه مستقیم مراجعه کنند و کد معاملاتی دریافت کنند باید در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کنند. احراز هویتشان راحت تر است و بعضا لازم نیست سجام یا کد معاملاتی دریافت کنند.

دبیرکل کانون کارگزاری بورس اظهار کرد: متاسفان الان سامانه‌هایی که در ارکان بازار سرمایه کد معاملاتی صادر می‌کنند تا سر حد امکان دارد از آنها استفاده می‌شود و بیش از آن امکان صدور کد معاملاتی سریع تر وجود ندارد و مردم ممکن است یک یا دو هفته منتظر کد معاملاتی‌شان بمانند.

وی به مزیت‌های صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: با ورود به صندوق‌ها سازو کار این است که عموم مردم سرمایه‌هایشان را آنجا می‌گذارند و مدیر حرفه‌ای که تحت نظارت سازمان بورس است آن سرمایه‌ها را مدیریت می‌کند. مردم فقط خالص ارزش دارایی‌ها را از سایت صندوق مشاهده می‌کنند و بازدهی‌شان را می‌بینند. همچنین مردم می‌توانند عملکرد تمام صندوق‌های سرمایه گذاری را در سایت فی پی ران مشاهده کنند و در میان آنها بهترین را انتحاب کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو