صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران: صدور کارت اهدای عضو در کمتر از 30 ثانیه

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران اظهار کرد: اگر افراد کد ملی خود را به شماره 3432 پیامک کنند همان موقع پیامی می‌آید و با فرستادن مشخصات فردی در کمتر از 30 ثانیه کارت اهدای عضو برایشان صادر می‌شود.

1399/02/31
|
14:15

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت و گو با موضوع روز اهدای عضو اهدای زندگی با دکتر کتایون نجفی زاده مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کتایون نجفی زاده با اشاره به انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان به عنوان بازوی وزارت بهداشت تلاش بسیار زیادی را در کنار واحدهای اهدای عضو و پیوند اعضا انجام داده برای اینکه مردم بتوانند در لحظاتی که برایشان سخت می‌گذرد در کنار مردم باشد تا در این لحظات تصمیم درست را بگیرند و بهترین اقدام برایشان انجام شود.

وی به اهدای عضو و زمان طلایی آن اشاره کرد و توضیح داد: باید مردم از قبل با پدیده مرگ مغزی آشنا باشند و بدانند افرادی هستند که فوت می‌شوند ولی برای چند ساعت یا چند روز و یا حداکثر دو هفته با کمک دستگاه‌ها و داروها ضربان قلب دارند. در این فاصله می‌شود از اعضای این فرد برای بیماران نیازمند پیوند استفاده کرد و این اعضای ارزشمند را از بدن آن فرد در آورد. اگر مردم از قبل با این مسئله آشنا باشند می‌توانند تصمیم درستی بگیرند اگر این اتفاق برایشان افتاد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران با اظهار به اینکه کار را برای کسی که می‌خواهد بعد از مرگ مغزی اعضایش را اهدا کند، آسان کردیم، توضیح داد: اگر افراد کد ملی خود را به شماره 3432 پیامک کنند همان موقع پیامی می‌آید و تاریخ تولد و نام و نام خانوادگی را سوال می‌کند و کمتر از 30 ثانیه کارت اهدای عضو برایشان صادر می‌شود.

وی در مورد صدور کارت به صورت فیزیکی گفت: از طریق پیامک یک لینک به فرد فرستاده می‌شود که وقتی روی آن کلیک کند تصویر خودش را می‌بیند و می‌تواند آن را ذخیره کند. نامش در سامانه مرکزی کارت اهدای عضو ثبت شده است. اگر بخواهید فیزیک کارت را داشته باشد می‌تواند کارت را پرینت بگیرد و آن را پرس کند و نزد خود نگهدارد و نیاز به مراجعه به جایی نیست.

*ثبت نام در انجمن اهدای عضو با تصویر ویدئو از خود

نجفی زاده اظهار کرد: ابتکاری که امسال انجمن انجام داده و امروز در مراسم جشن نفس رونمایی می‌شود این است که علاوه بر اینکه با موبایل می توانید ثبت نام کنید، می‌توانید ویدئویی را از خودتان ضبط کنید.

*رضایت خانواده برای اهدای عضو ضروری است

وی با اشاره به اینکه امسال سی و یکمین سال بعد از فتوای امام در مورد مجاز بودن اهدای عضو است، متذکر شد: کارت اهدای عضو جنبه قانونی ندارد و اگر روی کارت عنوان گواهینامه بخورد باز هم لازم است در موقع بروز مرگ مغزی خانواده به اهدای عضو رضایت دهند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو