صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: ایجاد حاشیه امنیت برای صادر کنندگان چک های بی محل!

کارشناس اقتصادی گفت: شورای پول و اعتبار تصویب کرد افرادی که چک بی محل صادر کنند از بخشی از خدمات بانکی محروم شوند ولی دیوان عدالت این ابلاغیه را نفی می کند و این باعث حاشیه امنیت صادرکنندگان چک بی محل می شود.

1396/03/07
|
13:30

برنامه "صبح و گفت و گو" رادیو گفت وگو با موضوع تاثیر چک های بی محل بر رکود اقتصادی ، با حضور دکتر ایرج یوسفی کارشناس حوزه پولی و بانکی و ایمان زنگنه کارشناس اقتصادی به روی آنتن رفت.

ایمان زنگنه با اشاره به کارکرد چک گفت: یکی از کارکردهای نظام بانکی بحث نظام پرداخت است و چک یکی از ابزارهایی است که به مدد آن می توانیم در نظام پرداخت ها در بحث مبادلات اقتصادی اقداماتی را انجام دهیم ولی متاسفانه در اقتصاد ایران، چک کارکردی که در سایر اقتصادها دارد، برعهده ندارد یعنی به نوعی تعهد نقدی محسوب نمی شود.

وی به تاثیر منفی چک های بی محل در اقتصاد پرداخت و اظهار داشت: کسی که چکی را صادر می کند وقتی تعهدی را به تاریخ آینده ایجاد می کند خلق پول می کند و برای خودش اعتبار می خرد و به نوعی در اقتصاد یک تقاضای اضافه ای را ایجاد می کند. اگر این چک بی محل باشد، موجب خسران در اقتصاد است چون ما اعتباری را ایجاد کردیم که بدون محل است و مشکلات زیادی را در اقتصاد به وجود می آورد.

کارشناس اقتصادی افزود: ما می دانیم که فعالیت های اقتصادی سلسله وار با هم در ارتباط هستند. زمانی که تولید کننده ای چکی را دریافت می کند که از اعتبار کافی برخوردار نیست قطعا در روند تولید خودش، در تامین مواد اولیه و پرداخت حقوق کارکنان با مشکل رو به رو می شود و به نوعی این تولید با اختلال مواجه می شود و همینگونه در ابعاد کلان تسری پیدا می کند و با مشکل بر می خورد.

وی در رابطه با مباحث حقوقی مرتبط با چک گفت: برخوردهای قضایی با افرادی که به تعهداتشان در بحث چک عمل نمی کنند، می تواند پیشگیری کند از اینکه افراد به ایجاد تعهدی در آینده که قابلت اجرا ندارد مبادرت نکنند و البته این هم دستخوش تغییراتی شده است. قانون چک از سال 1355 مصوب شده و در سال های 1372 و سپس در سال 1382 دستخوش تغییراتی شده است.

زنگنه تصریح کرد: برای اینکه افراد مبادرت به چک بی محل نکنند شورای پول و اعتبار تصویب کرد افرادی که چک بی محل صادر می کنند از بخش خدمات بانکی محروم شوند و تعهدی در رابطه با دسته چک تا 7 سال برای آنها انجام نشود. ولی دیوان عدالت استثنا قرار داده و این ابلاغیه را نفی می کند و عنوان می کند افرادی که چک بلامحل صادر کردند اگر این اقامه دعوا منجر به صدور حکم کیفری شود بانک ها نباید دسته چک به افراد بدهند و لاغیر موظف نیستند آن فرد را از خدمات جدید محروم کنند و این باعث می شود افرادی که چک بی محل صادر می کنند حاشیه امنیت داشته باشند.

در ادامه دکتر ایرج یوسفی در خصوص علل وجود چک های بی محل گفت: تمیز و تشخیص دادن اینکه چکی که صادر می شود دارنده چک اهلیت دارد و این چک پاس می شود یا خیر، یکی از مشکلات سیستم های بانکی است.

وی خلاهای قانونی را از دیگر عوامل صدور چک بی محل دانست و افزود: باید بانک مرکزی سامانه ای را در مورد اعتبار سنجی طراحی کند و البته این مستلزم این است که شرکت های پشتیبان این موضوع باید وجود داشته باشند تا بتوانند به صورت مستقل اعتبار سنجی درستی از مشتریان داشته باشند.

کارشناس حوزه پولی و بانکی متذکر شد: یکی از دلایلی که چک های بی محل اضافه شده این است که چک به عنوان یک سند اعتباری و واسطه ای بین تمام معادلات شده است در حالیکه تعریفش این نیست.

قابل ذکر است، برنامه "صبح و گفت و گو" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 7 صبح از شبکه رادیویی گفت وگو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو گفت وگو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو