صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

اندر احوالات سیبِ زمینی؛ حجم بذر وارداتی به کشور 7500 تن است

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و بذر و نهال کشاورزی درباره واردات بذر گفت: 650 هزارتن بذر گواهی شده وحجم بذر وارداتی 7 هزار و 500 تن است.

1399/03/12
|
12:00

صمد مبصر (معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و بذر و نهال کشاورزی) درباره سرمایه‌گذاری در تولید بذر سیب‌زمینی در کشور و رسیدن به مرحله‌ای که جوابگوی نیاز داخلی است، گفت: طبق تخمین وزارت جهاد کشاورزی سالیانه نزدیک 2 میلیون و 200 هزار تن بذر برای کشت 16 میلیون هکتار از اراضی کشور مصرف می‌شود و حدود 650 هزارتن از بذر گواهی شده است که از این مقدار حجم بذر وارداتی به کشور 7 تا 7 هزار و 500 تن است. صنعت بذر کشور با اتکا به بخش خصوصی یکی از توانمندترین و خوداتکاترین بخش‌های اقتصادی کشور است.

وی در برنامه صبح و گفت وگو درباره علت واردات با وجود 650 هزارتن بذر گواهی شده به کشور عنوان کرد: اگر بذری در کشور وجود دارد و وزارت جهاد کشاورزی مشابه آن بذر را به کشور وارد می‌کند، به طور طبیعی اختصاص ارز به این واردات کار پسندیده‌ای نیست.

مبصر با اشاره به بذر سیب‌زمینی افزود: سالیانه سطح کشت کشور بین 450 تا 600 هزار تن غده است که زیر 50 هزار تن به عنوان بذر گواهی شده در کشور تولید می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی برای تنوع بخشی به نیاز کشاورزان واردات ژنتیک محصولات را انجام می‌دهد اما ژنتیک نیاز به حاملی دارد که همان بذر است.

معاون مؤسسه تحقیقات ثبت و بذر و نهال کشاورزی ادامه داد: این بذری که وارد کشور می‌شود دو حالت دارد؛ یا این بذر در کشور مبدأ به عنوان رقم جذب شده تحت انحصار اختراع است که طبیعی است شرکت‌های خصوصی با صاحب امتیاز در کشور مبدأ به توافق برسند که انتقال دانش فنی و دانش بذر در ایران شکل بگیرد و اگر این طور نیست مثل 7 رقم خارجی که دوستان ما در شرکت‌های خصوصی دانش بنیان و غیردانش بنیان تکثیر داشته باشند.

*نیازمند زراعت و اصلاح رقم در تولید سیب‌زمینی هستیم

در ادامه، علی نیلی احمدآبادی (دبیر ملی انجمن سیب‌زمینی ایران) درباره اینکه چرا با وجود تولید این حجم از بذر همچنان بذر وارداتی تحویل می‌گیریم، گفت: به دو روش بذر سیب‌زمینی در کشور تولید می‌شود که یکی واردات است و مربوط به ارقام زراعی جدید است و اصلاً سیب‌زمینی در کشور ما وارداتی است. این افزایش عملکرد کمی و کیفی سیب‌زمینی به خاطر این ارقام زراعی است که از قسمت خارجی وارد شده.

احمدآبادی با اشاره به موضوع دوم افزود: برای کشت مینی تیوبر –غده سیب زمینی- هم وزارت کشاورزی کمک کرده و اجرا می‌شود و امکان در کنار هم قرار دادن این دو وجود ندارد. در قسمت واردات بذر وزارت جهاد کشاورزی به تولیدکنندگان واجد شرایط ارز تخصیص می‌دهد. سیب‌زمینی کار هم می‌تواند به طور مستقیم خودش وارد کند و هم به دست متخصص بدهد.

وی با اشاره به اینکه معتقدم برای مواد اولیه مینی تیوبر ارز دولتی تخصیص می‌دادند، عنوان کرد: ما برای سیب‌زمینی نیاز به تولید رسم زراعی و اصلاح رقم هستیم. اگر بدون نقشه راه جلو برویم و مشخص نباشد که به چه دلیل قصد اصلاح داریم، از نقطه صفر تا زمانی که زارع بپسندد، 17 سال طول می‌کشد و در نتیجه معتقدیم این دو روش باید وجود داشته باشد.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو