صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاك: آه مستأجران بلند شد؛ افزایش اجاره بها از 22 به 42درصد

عقبایی درباره آمار اجاره نشینی گفت: دولت‌ کاری برای تسهیلات مسکن استیجاری نکرد و متأسفانه اجاره نشینی از 22 به 42 درصد رسید.

1399/03/17
|
12:10
|

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ حسام عقبایی (نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک) درباره دلالی، سفته‌بازی و کاهش و افزایش قیمت مسکن و چگونگی شرایط بازار مسکن گفت: با توجه به تعطیلات کرونایی مردم و مستأجران بعد از ماه مبارک وارد بازار اجاره و خرید شدند و بخشی از قراردادها تا پایان تیرماه با توجه به مصوبه ستاد کرونا تمدید شد.

وی با بیان اینکه مردم با ارقام نجومی و رشد نامتعارف رو‌به‌رو شدند، افزود: موجرین با توجه به تورم عمومی و رشد قیمت‌ها هنگام مواجهه با مشاوران مسکن همه کالاها از جمله سوخت، اسنپ و هرچه گران شده را به نوعی از مستأجر خود می‌خواهند دریافت کنند تا این خلأ را پر کنند و آه مستأجران بلند شده است.

عقبایی در رابطه با اینکه مسئولیت با چه کسی است، عنوان کرد: همه مسئولیم، اما مسئولیت بیشتر متوجه دولت است که در حوزه مسکن مردم باید گام جدی و اساسی بردارند و این بار از روی دوش مردم سبک شود.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک افزود: در زمان‌های گذشته وقتی موجری قیمتی نامتعارف می‌داد، مشاوران املاک می‌گفتند که روی این ملک کار نمی‌کنند، اما امروز هر فردی به مشاور املاک مراجعه و قیمتی نامطلوب اعلام می‌کند، مشاوران املاک کمتر او را بلاک می‌کنند و اگر موجر این نامتعارف بودن قیمت را از زبان چندین نفر بشنود، به خودش می‌آید.

عقبایی با بیان اینکه مشاور املاک باید ارشادی با مردم صحبت کند نه تکلیفی، تصریح کرد: واقعیت این است که مشاور املاک باید قاعده انصاف، شرافت انسانی و برقراری عدالت اجتماعی را با توجه به فشارهای تحمیل شده به مردم رعایت کند و این را برای موجر درونی کند که دامنه تحمل مستأجران هم تا حدی است.

وی با اشاره به اینکه نه تنها از اردیبهشت و خرداد بلکه از مهرماه سال گذشته دغدغه‌های خود را در حوزه اجاره مطرح کردیم و هشدار دادیم، گفت: بارها گفتیم که امسال تمام شد، اما بیاییم از سال دیگر فکری برای مردم کنیم، اما کو گوش شنوا؟

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: حوزه مسکن تنها مربوط به مشاوران املاک یا تولیدکنندگان و انبوه سازان نیست بلکه دستگاه‌های مختلف دولتی و حاکمیتی در آن نقش دارند و باید با هم در یک هماهنگی کار کنند تا پایداری ایجاد شود.

عقبایی بیان کرد: در حوزه مسکن استیجاری مجلس هفتم تا دهم کاری انجام ندادند، اما همه موافق انجام کار بودند و همچنین از دولت اصلاحات تا تدبیر و امید هیچ‌کاری در حوزه تسهیلات برای مسکن استیجاری انجام نشد. متأسفانه اجاره نشینی از 22 به 42 درصد رسیده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو