صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

جایگاه نازل سازمان جنگل‌ها در بدنه وزارت جهاد کشاورزی

رئیس انجمن جنگلبانی ایران با اشاره به جایگاه نازل سازمان جنگل‌ها در بدنه وزارت جهاد کشاورزی از انگیزه‌های کشاورزان برای آتش سوزی جنگل‌ها به منظور افزایش سطح کشت‌شان گفت.

1399/03/18
|
09:37

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، هادی کیا دلیری رئیس انجمن جنگلبانی ایران در برنامه صبح و گفت و گو درباره شرایط آتش سوزی جنگل‌های زاگرس گفت: یکی از بزرگترین دلایل شکست آتش سوزی جنگل‌ها و آفات که فقط مخصوص کشور ما هم محسوب نمی‌شود این است که پس از مشاهدات مشکلات اقدام می‌کنیم، به این دلیل که محدودیت مشکل زیست محیطی وجود دارد و این کار را سخت می‌کند.

مردم عصبانی از آتش سوزی ها

وی افزود: پیشگیری و بررسی کردن از آسیب‌های به جنگل‌ها بسیار مهم است، در یک بازدید به مناطق جنگلی دیدم که خیلی نواحی تصرف شده است.
رئیس انجمن جنگلبانی با اشاره به اینکه کارشناسان سازمان جنگل‌ها زحمت می‌کشند، گفت: اما مردم وقتی نگاه به حوادث –همچون آتش سوزی زاگرس- می‌کنند اقدامات را موثر نمی‌بینند و به این جهت عصبانی می‌شوند.

جایگاه پایین سازمان جنگل ها

مدیر گروه جنگل،مرتع و آبخیزداری در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه هیچ کس تصور نمی‌کند سازمان جنگل‌ها زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی باشد، اما این اتفاق افتاده در حالی که این درست نیست، گفت: در آتش سوزی زاگرس عامل آتش سوزی کشاورزان بوده‌اند، کشاورزان اجازه نمی‌دهند نهال‌ها در این منطقه رشد کنند.
کیادلیری با اشاره به ماده 47 قانون حفاظت از جنگل‌ها که می‌خواهد به سازمان جنگل‌ها قدرت دهد، گفت: سازمان جنگل‌ها نمی‌تواند به درستی حق خودش را در داخل وزارت جهاد کشاورزی بگیرد و جایگاه نازلی دارد.

90 درصد انگیزه آتش زدن‌ها چیست؟

سپس رئیس انجمن جنگلبانی ایران گفت: 90 درصد انگیزه افرادی که در جنگل‌ها آتش روشن می‌کنند مورد سوال قرار نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: کشاورز جنگل را آتش می‌زند چون مشکل معیشت دارد با این آتش سوزی سطح زراعت خود را بیشتر می‌کند. در این شرایط هم سازمان جنگل‌ها به تنهایی نمی‌تواند مشکل اشتغال آنها را حل کند.
وی با اشاره به قانون شکنی‌های مرتبط با حوزه جنگل و قاچاق چوب ادامه داد: وقتی به یک کارخانه رفتم که چوب قاچاق تهیه کرده بود در پاسخ به اعتراضم به یک مسئول بالادست زنگ زد و نمی‌دانستم باید در آن موقعیت من می‌ترسیدم یا آن فرد که چوب قاچاق تهیه کرده بود!

التماس رئیس سازمان جنگل‌ها چه معنی داشت؟

رضا ارجمندی، دانشیار گروه مدیریت محیط زیست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی هم در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به درخواست کمک و مساعدت رئیس سازمان جنگل‌ها در روزهای اول آتش سوزی جنگل منطقه زاگرس گفت: این سازمان قبل از تشکیل شرکت هواپیمایی آسمان برای خودش هواپیمای اختصاصی داشت و کارهای اداری مرتبط با این هواپیماها توسط سازمان هواپیمایی انجام می‌شد. اما با ادغام چند سازمان – بخش‌های مربوط به پروازها- شرکت هواپیمایی آسمان تشکیل شد.
وی گفت: سازمان‌ها باید مجهز باشند، التماس رئیس سازمان جنگل‌ها معنی‌اش این است که اینها مجهز نیستند. باید خودشان مجهز باشند یا اینکه امکانات به آنها داده شده باشد.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: فقط کارمندان و نهادها نمی‌توانند از آتش سوزی و قاچاق چوب جلوگیری کنند. 14 میلیون هکتار جنگل داریم در مورد مراتع هم همین اعداد مشابه بزرگی وجود دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها باید حساس باشد

وی تصریح کرد: با بزرگ کردن سازمان‌های دولتی موافق نیستم اما باید رئیس سازمان جنگل کسی باشد که رشته مرتبط خوانده است و جنگل را بشناسد و نسبت به آن حساسیت داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در قانون برنامه چهارم که بهترین برنامه بود و اجرا نشد برای منابع انسانی، مالی و فعالیت برای جنگل یک برنامه مناسب بود، گفت: سازمان جنگل‌ها از یک وزارتخانه کمتر نیست. وزیر جهاد کشاورزی هم اکنون باید پاسخگوی اتفاق صورت گرفته در زاگرس باشد اما او هم تازه آمده است.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو