صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

«ویروس» دوباره بازگشت

امیرسرتیپ دوم پزشک بهزادموذنی معتقدست اینکه ایران اولین کشوری است که پیک دوم در آن مثبت شد.

1399/03/26
|
13:00

امیر سرتیپ دوم پزشک بهزاد موذنی(رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی) درباره چگونگی عملکرد اداره بهداشت ارتش در ایام اوج دوباره ویروس کرونا گفت: 5 استان در شرایط فعلی در وضعیت قرمز هستند و ما در ادامه فعالیت‌هایی که برای ویروس انجام می‌دادیم، بنا به درخواست ستاد ملی بیمارستان شهید نیاکی اهواز را در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دادیم و از 17 اردیبهشت پذیرای بیماران است.

وی افزود: اقدامات خوبی در بیمارستان شهید نیاکی اهواز انجام شده است و علاوه برآن، بیمارستان خرم آباد و هاجر در اختیار بیماران است و تمام همکارانم در بخش بهداشت و درمان نیروی زمینی و 12 هزار نفری که از روز اول وارد شدند، کماکان کار خود را انجام می‌دهند.

رئیس اداره بهداشت، امداد و درمان نیروی زمینی ارتش ادامه داد: تمام 28 بیمارستان و درمانگاه‌های بیماری‌های حاد تنفسی برپا هستند و غربالگری‌های لازم در آنجا برگزار می‌شود و ما همچنان در بحث غربالگری در پادگان فعالیم و اصول پیشگیری در تمام پادگان‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایران اولین کشوری است که پیک دوم در آن مثبت شد، افزود: آمار نیمه اول فروردین ما که روزانه 3500 نفر درگیر می‌شدند و مرگ و میر سه رقمی بود، در حال حاضر برگشته و شاید به این علت است که مردم ما خیلی زود زندگی عادی را شروع کردند.

مؤذنی با اشاره به دلایل دیگر بازگشت به زندگی عادی عنوان کرد: به دلیل مسائل اقتصادی و اجتماعی و اقداماتی که در کشور جاری است، متأسفانه از اصول پیشگیری بازماندیم و سفرها در حال انجام است و این خوب نیست.

این پزشک یادآوری کرد: با اینکه کارکنان درمانی با تمام وجود مقابل ویروس ایستادند، اما توان انسان تحلیل می‌رود و توصیه‌ام به هموطنان حفظ فاصله اجتماعی و حذف سفرهای بیهوده است.

وی افزود: این سفرها موجب تحلیل رفتن سرمایه‌های بخش درمان و تجهیزات ما می‌شود و بار روحی و روانی آن موجب سخت شدن تصمیمات دولت و اعمال محدودیت بیشتر می‌شود و این به نفع کشورمان در تحریم ما نیست. توقع ما همکاری و همیاری است تا با توان رزم بالا این بیماری را کنترل کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو