صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

در صبح گفت وگو بررسی شد؛ چرا سازمان میادین میوه و تره بار ناکارآمد است؟

صاحبنظران اقتصاد کشاورزی و مسئولانی دراین بخش ازدلایل عرضه نشدن مستقیم میوه توسط باغدار درمیادین میوه وتره بار صحبت کردند.

1399/03/27
|
14:15

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، محمدعلی مصطفی لو مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های کشاورزی باغبانی ایران در برنامه صبح و گفت و گو با اشاره به ابراز گلایه باغداران مبنی بر اینکه امسال می گویند شرایط خوبی ندارند و قیمت ها کششی ندارد گفت: وقتی محصولات باغی به تهران می رسد در حالی که در شرایط کرونایی قرار داریم قیمت ها بالاست.
وی افزود: سازمان میادین میوه و تره و باره زیرساخت های مناسبی را فراهم کرده است که باید با توجه به آن فکر اساسی برای ارائه مستقیم محصولات باغداران انجام شود.

*تعاونی ها می توانند نقش آفرین باشند

مدیرعامل اتحادیه های سراسری تعاونی های کشاورزی باغبانی ایران همچنین گفت: تعاونی های روستایی در بخش های مختلف می توانند ارائه مستقیم محصول انجام دهند. لازم است زمین هایی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی گذاشته شود و آنها هم زمین را به تشکل ها بدهند تا کشاورزان مستقیم بتوانند محصول شان را عرضه کنند. در این خصوص وقتی غیردولتی ها کار کنند مشکلی بابت اصل 44 قانون اساسی بوجود نمی آید.
مصطفی لو تصریح کرد: تا الگوی کشت نداشته باشیم مشکلات وجود خواهد داشت. اگر بشود راه حل هایی پیاده شود که سازمان میادین کار خودش را انجام دهد و تشکلی این حلقه واسط را شکل دهند وضعیت بهتری خواهد بود. الان یکی از تشکل ها در زمینه بارانداز فعال شده است که این تعداد فعال شدن تشکل ها هنوز کم است. باراندازی هزینه زیادی ندارد و به شرطی که زمین باشد به راحتی می توان ایجاد کرد.

*کشاورز نمی خواهد خودش به میدان بیاید

مصطفی دارایی نژاد اتحادیه بارفروشان هم در برنامه صبح و گفت و گو گفت: یک زمانی شهرداری تهران میدان های اقماری سطح شهر تهران را ایجاد کرد. الان 260 میدان میوه وتره بار اقماری در تهران داریم که باید از تولید به مصرف اقدام به عرضه کنند و کشاورزان محصول شان را به این میدان ها بفرستند. اما یک زمانی برآوردی شد و دیدند کشاورزان راغب نیستند مستقیم محصول خود را به میدان بیاورند.
وی با بیان اینکه تا تعاونی های روستایی بابت عرضه مستقیم محصولات کشاورزان فعال نشوند این مشکلات بخش میوه و تره بار ادامه خواهد داشت، گفت: در اتحادیه بارفروشان حلقه واسطی بین کشاورز و مردم هستیم و به شکل حق العمل کار می کنیم. یکسری از نیازها همچون سم و کود و بذر و مساعده را به کشاورز می دهیم تا آنها هم بار به میدان بیاورند. طبق تعرفه اتحادیه هم قیمت گذاری انجام می شود.

*لزوم پای کار آمدن دستگاه ها

دارایی نژاد تأکید کرد: نظارت کافی و وافی در میدان تهران وجود دارد به طور مستمر هم از رسانه هایی همچون شبکه خبر و بخش خبری 20:30 دعوت می کنیم که در میدان حضور پیدا کنند.
در پایان وی گفت: لازم است سازمان میادین میوه و تره بار، وزارت جهاد کشاوری و اتحادیه بارفروشان پای کار باید بیایند. اگر می خواهیم مردم و تولید کننده ضرر نکنند باید مسئولان به مشکلات توجه کنند. مسئولان در برخورد با ما (فعالان صنفی) «به به و چه چه» می کنند اما در پایان کار خودشان را انجام می دهند!

*دولت دست از دخالت در عرضه بردارد

در بخش دیگری از این برنامه علی جدی، نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس سابق دانشگاه کشاورزی گفت: در کشور یک مشکل اساسی که داریم مبنی بر اینکه در بخش عرضه دخالت زیادی انجام می دهیم. در حالی که در بخش تقاضا مصرف داخلی کشورمان مشخص است و به راحتی می توان مصرف مان در انواع محصولات باغی را معین کرد. اما در بخش عرضه چون تنظیم درستی نداریم و دولت دخالت می کند ملاحظه می شود که مشکل داریم.
این نماینده مجلس گفت: یکی از مواردی که در بخش عرضه نیاز داریم، اصلاح الگوی کشت است، اینکه عرضه برای مصرف داخلی تنظیم شود. این میزان عرضه در عمل بالا و پائین می شود و وقتی عرضه با تقاضا همخوانی ندارد مشکلات شکل می گیرد به عنوان مثال در بعضی نقاط عرضه تراکم دارد و محصول در باغ خراب می شود و در بعضی نقاط عرضه کم می شود و گرانی رخ می دهد.

*سودجویی دلالان در بخش عرضه

جدی با بیان اینکه کمبود یک حلقه واسط میان تولید کننده و مصرف کننده باعث می شود یکسری دلال ها بتوانند از ضعف سوء استفاده کنند و به عنوان دلال تأثیرگذار در قیمت تمام شده باشند، گفت: دولت به عنوان متصدی اگر بتواند مدیریت کند و جلوی نوسانات را بگیرد مشکل این بخش گرفته می شود.
در بخش دیگری رئیس سابق دانشگاه کشاورزی گفت: اگر بحث اصلاح الگوی کشت اجرا شود با سیاستگذاری می توان به صورت تضمینی از کشاورز خریداری کرد و مابقی را هم در بخش وزارت صمت اگر قرار است صادراتی انجام شود متناسب با نیاز داخلی این کار صورت گیرد.

*انعکاس نگاه از بالا به پایین دولتی ها در قوانین مجلس!

وی با اشاره به اینکه در گذشته هم می گفتم مجلس مان دولت ساخته است، ادامه داد: افرادی که در دولت بودند نگاه از بالا به پائین داشتند این نگاه در قوانین مان هم آمده است. هیچ وقت نگاه کنترلی دولت در این قوانین دیده نشده است. اگر بخواهیم دولت را کنترل کنیم و بخش خصوصی به میدان بیاید، قوانین جدید لازم اصلاح شود. باید در جهت رفع موانع تولید به قوانین نگاه کنیم و جهت حرکت مان این باشد و قانونی که بخش خصوصی را فعال تر کند دنبال کنیم.
وی با بیان اینکه سهم بخش خصوصی از مشاوره به نمایندگان مجلس پائین است، گفت: آنقدری که دولتی ها با مجلس ارتباط دارند سهم بخش خصوصی کم است. نمایندگان باید ارتباط را برقرار کنند. برای مشکلات کنونی این تعاونی هایی که می توانستند به میدان بیایند.
جدی گفت: رانتی در بحث عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی هست برخی افراد که به سیستم دولتی متصل هستند باعث شده اند تا کنترل اساسی انجام نشود. برای رسیدگی به این وضعیت طی یک ماه آینده مشکل را به سرانجام خواهیم رساند.

*سازمان میادین میوه و تره بار به اهدافش نرسید

عنایت بیابانی قائم مقام خانه کشاورز آخرین مهمان تلفنی این بخش برنامه صبح گفت و گو گفت: می خواهیم دولت دست از سر کشاورز بردارد و مسائلی که مرتبط با تولید است به فعالان این بخش واگذار کند.
وی افزود: برای پیگیری مشکلات اینکه بخواهیم سراغ نماینده برویم سختی هایی دارد و برای دیدن یک نماینده باید یک روز از وقت و کارمان بزنیم. به عنوان کشاورز وظیفه تولید داریم در حالی که عرضه به عهده بخش دیگری است. صدها میدان میوه و تره بار ایجاد شده است اما به هدف خودش نرسیده است. این میادین ایجاد شده است که بخش ضعیف جامعه بتواند مستقیم محصول را از کشاورز تهیه کند.

*سخت گیری برای ورود کشاورز به میدان میوه و تره بار

این مقام مسئول در خانه کشاورز با لحن انتقادی به طرح این موضوع پرداخت که وقتی به سازمان میادین میوه و تره بار می رویم، می ببینیم این سازمان دست چه کسانی است و آن را اداره می کنند و سپس به طرح این موضوع پرداخت که آنها می خواهند اول سفته بگذاریم تا بعد ببینند می شود به این سازمان ورود و غرفه ای اجاره کرد. راه برای ورود تولید کننده به میدان بسته شده است و افرادی که منافعی دارند پشت سر این قضیه هستند. دولت فقط حرف می زند هیچ وقت برای تولید کننده و عرضه کننده راهکار قانونی ننوشتیم.
وی افزود: چندین تعاونی تولیدی داریم که وظیفه شان این است که میوه را از تولید کننده بگیرند و عرضه کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو