صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عبدالمجید اجتهادی: شناسه دارها قاچاق نیستند؛ با ته لنجی باید مقابله شود

مدیرکل پیشگیری ونظارت برقاچاق کالا وارز تعزیرات گفت: 95درصد پوشاک بدون شناسه، قاچاق و فاقد برند است.

1399/03/31
|
13:35

عبدالمجید اجتهادی (مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز) درباره اینکه چرا 95 درصد پوشاک خارجی موجود در بازار قاچاق است، گفت: آنچه درباره ثبت شناسه کالا گفته شد مربوط به پوشاک برند است که از سال 97 مصوب و ابلاغ شد و برخوردهایی با بعضی برندها صورت گرفت.

اجتهادی افزود: در آن زمان مقاومت‌های زیادی از سوی اتحادیه پوشاک و دیگر فروشندگان وجود داشت که بحث فروش بازار عید را مطرح می‌کردند که الحمدالله مشکل خاصی پیش نیامد. همان موقع معتقد بودیم این سیاست باید در خصوص سایر اقلام که برند نیستند، ادامه پیدا کند.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز افزود: متأسفانه این وضعیت را دست‌اندرکاران اتحادیه و واردکنندگان نپذیرفتند و موضوع تا حدی کمرنگ شده است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت که با بحث پوشاک برند مقابله شد، حجم کالای سفارش داده شده به تولیدکنندگان داخلی و فضاهایی که می‌خواستند دریافت کنند، زیاد شد.

اجتهادی درباره این گزاره که با افزایش قیمت دلار قاچاقچی مایل به واردکردن جنس نیست، عنوان کرد: منظورم قاچاق نیست، بلکه منظورم تولید داخل است و اگر هم 95 درصد پوشاک بدون شناسه و قاچاق هستند، به این علت است که برند نیستند، چون برند زیرذره‌بین است.

وی خاطرنشان کرد: بحث منسوجات در سازمان تعزیرات حکومتی مقام دوم را دارد و پوشاک جزو کالاهایی است که برای آن ثبت سفارش نمی‌شود تا به تولید داخل بها بدهیم، اما وقتی می‌گوییم پوشاک را به عنوان ته‌لنجی می‌توانیم بیاوریم؛ یعنی چراغ سبز نشان دادن به قاچاقچی.

مدیرکل پیشگیری و نظارت بر امور قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه اگر ممنوع است، باید ته لنجی آن هم ممنوع شود، افزود: ما از رویه ته لنجی سوءاستفاده می‌کنیم و معتقدم باید ممنوعیت ورودی در مورد ته‌لنجی هم اعمال شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو