صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

جابه‌جایی مبارزات مرزی با مواد مخدر به نفع اروپا

مدیر کل دفتر امور بین الملل مبارزه با مواد مخدر با ابراز گلایه از کم کاری اروپا در حوزه مبارزه با مواد مخدر از جا به جایی مرزهای مبارزات از اروپا به ایران خبر داد.

1399/04/01
|
17:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، امیر عباس لطفی سرابی مدیر کل دفتر روابط بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در برنامه صبح و گفتگو درباره برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر ایران و لزوم اجرای این برنامه‌ها با توجه به کم کاری کشورهای غربی گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر همکاری نزدیکی با سازمان ملل متحد دارد. بیش از 20 سال است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران راه اندازی شده است.

4 دور همکاری ایران با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد

وی افزود: طی مدت بیست سالی که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران راه اندازی شده است 4 دور همکاری مشترک بین ایران و این نهاد بین المللی انجام شده است.

مدیر کل دفتر روابط بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران نقش آفرینی موثری در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته است و به عنوان پرچم دار مبارزه در جهان شناخته می‌شود.

لطفی با اشاره به اجرای خوب برنامه‌های ایران در مبارزه با مواد مخدر در منطقه خلیج فارس درباره سه زیربرنامه ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اولین زیربرنامه بخش مقابله و مبارزه با مواد مخدر است، زیر برنامه دوم مربوط به درمان است و زیر برنامه سوم هم درباره اشتغال است.

کشفیات موثر ایران در نواحی مرزی

وی ادامه داد: در زیربرنامه مقابله مرزی و مبارزه فعالیت خوبی داشتیم و سال گذشته 950 تن مواد مخدر در مرز افغانستان کشف شده است همچنین در بخش درمان هم برنامه‌های خوبی داشتیم. ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه‌های متعددی در حوزه کاهش تقاضا و سوء مصرف داشته است.

لطفی در پاسخ به یک سوأل انتقادی درباره اینکه چرا با وجود کم‌کاری کشورهای اروپایی در حوزه مبارزه با مواد مخدر بازهم ایران در حوزه بین الملل مبارزه با مواد مخدر پیشگام است، گفت: مسلما بخشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران براساس تعهدات بین المللی است و بخشی دیگر به دلیل مسئولیت دینی، اخلاقی و آرمان‌های نظام جمهوری اسلامی است.

اروپا بنا ندارد مسئولیت پذیر باشد؟

وی درباره اینکه مواد مخدر به اروپا قاچاق می‌شود، با توجه به یک اصل در روابط بین الملل گفت: یک اصل مسئولیت مشترک داریم که طرف‌ها باید همکاری دو طرفه داشته باشند. [اشاره به کوتاهی‌های طرف اروپایی و کم‌کاری آن‌ها]

لطفی ادامه داد: موضوع نبود اراده سیاسی کشورهای غربی را داریم و به عبارتی فقدان اراده وجود دارد. مبارزه با مواد مخدر توسط آن‌ها با برخورد گزینشی مواجه شده است. البته به این موضوعات انتقاد کرده‌ایم.

وی گفت: در ذیل مذاکراتی که به منظور توافق برجام بود ما هم مذاکرات طولانی درباره مبارزه با مواد مخدر کردیم.

جابه‌جایی مرزهای ایران به نفع اروپا

مدیر کل دفتر امور بین الملل مبارزه با مواد مخدر گفت: نوع مقابله‌ای که داریم انجام می‌دهیم به این شکل است که مرزهای غربی‌ها را هزاران کیلومتر – به نفع طرف‌های غربی- جا به جا کرده‌ایم. [اشاره به اینکه مبارزات مرزی به جای اروپا به مرزهای ایران آمده است. ]

وی درپاسخ به این سوأل که چرا با وجود هزینه‌هایی که مبارزه با مواد مخدر در حوزه بین الملل دارد ایران دست از مبارزات خود بر نمی‌دارد، تأکید کرد: در حوزه مبارزه با مواد مخدر بین الملل نمی‌توان به راحتی تصمیم گیری کرد که ما خارج بشویم تا مواد مخدر به سمت اروپا حرکت کند. این موضوع باید توسط سطوح عالی کشور تصمیم گیری شود.

یک راهکار برای بهتر شدن مبارزه با مواد مخدر

لطفی یکی از راهکاری مشخص تعامل بهتر بین ایران و کشورهای اروپایی به منظور مبارزه با مواد مخدر را هم گفت و گو با دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد عنوان کرد و اینکه سهم دفتر فوق از بودجه‌های بین المللی زیاد شود.

مدیر کل دفتر روابط بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر همیشه دردسرهایی داشته است اما ما یک رسالتی را انتخاب کردیم و براساس آن عمل می‌کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو