صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

کسب آمادگی برای پدافند شیمیایی؛ با ارائه کتابچه هایی ویژه

معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور از برنامه بالا بردن آمادگی مردم به منظور پدافند شیمیایی و میکروبی خبر داد و به طرح این موضوع پرداخت که کتابچه هایی به این منظور آماده شده است.

1399/04/08
|
12:30

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، احمد کرمی معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور در برنامه صبح و گفت و گو، با اشاره به سالروز حمله شیمیایی رژیم بعث و همراهان خارجی آن به شهر سردشت ضمن ابراز انزجار از اقدام همپیمانان صدام در کمک به وی برای این حمله گفت: آنچه مسلم است به حول و قوه الهی در سازمان پدافند غیرعامل کشور یک قرارگاه راه اندازی کردیم که در حوزه پدافند شیمیایی و میکروبی آمادگی لازم را داشته باشیم.
وی گفت: به تازگی هم در کشورهای سوریه و عراق ملاحظه کردیم که آمریکایی حملاتی را انجام دادند. [اشاره به حملات قابل طبقه بندی در زمره میکروبی و شیمیایی]

*یکسری برنامه های آماده ساز

کرمی افزود: در قرارگاه پدافند شیمیایی یکسری اقدامات را برنامه ریزی کردیم که در حوزه های مختلف همچون مدیریت است. هدف این برنامه ریزی ها ارتقای توان پاسخگویی به چنین عملیات ها و مصون سازی است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه مردمی، جنگ تحمیلی و حملات شیمیایی یک تجربه برای مردم کشور بود، گفت: افرادی هستند که بعد از دهها سال هنوز از آن حملات درد و رنج هایی را احساس می کنند.
معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور درباره اقداماتی که در این حوزه در بخش مردمی انجام شده است، این طور گفت: یک مخاطب شناسی انجام دادیم و یکسری اقدامات را انجام داده ایم. از جمله این اقدامات تهیه کتابچه ای است که در حوزه پدافند شیمیایی و میکروبی آماده شده است.
برنامه هایی در سیمای استان ها در خدمت مقابله با پدافند شیمیایی
وی افزود: همچنین با همراهی صداوسیما برنامه هایی را طرح ریزی کردیم که از سیمای استان ها پخش می شود. علاوه براین برپایی همایش هایی را در برنامه داریم تا مردم نسبت به پدافند شیمیایی و میکروبی آگاه شوند.
کرمی سپس گفت: هدف از این برنامه ها این است که مردم را با پیامدهای حملات شیمیایی –و میکروبی- آشنا کنیم. می خواهیم با پیامدهای چنین حملاتی مقابله کنیم و آمادگی پاسخگویی داشته باشیم.

*مردم دخیل در برنامه های مقابله با پدافند شیمیایی

در بخش دیگری معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور با اشاره به خطرات ماده «کلر» به عنوان یک گندزدای قوی آب و استفاده آن در حملات شیمیایی تصریح کرد: در آموزش هایمان مردم را دخیل کرده ایم تا آنها آمادگی داشته باشند و هنگامی که حادثه ای ایجاد شد آمادگی لازم در مردم وجود داشته باشد.
کرمی در ادامه گفت: موادشیمیایی به واسطه خطر انفجاری که دارند می توانند به افرادی که در صحنه حمله حضور دارند صدمه بزند. نیاز است تا آموزش داده شود تا افراد در صحنه ماسک بزنند، یا جلوی مجاری تنفسی خود را بگیرند یا از محیطی که حمله شده است خارج شوند. همچنین اگر در محیط بسته ای حضور داشتند که حمله در آن صورت گرفته بود از آن محیط خارج شوند.

*پروتکل ها رعایت شود دغدغه ای نیست

وی تأکید کرد: نیاز نیست مردم خودشان در صحنه ای که حمله شده است اقدام به مقابله برخیزند.
معاون قرارگاه پدافند شیمیایی کشور افزود: به منظور مقابله با حملات شیمیایی و میکروبی پروتکلی تهیه شده است که اگر رعایت شود هیچ دغدغه ای نخواهیم داشت.

*کتابچه هایی برای معلمان و دانش آموزان

در بخش پایانی کرمی در پاسخ به سوالی درباره آموزش مقابله با حملات شیمیایی و میکروبی در دانش آموزان گفت: در این حوزه کارهای زیادی شده است، سازمان پدافند شیمیایی تفاهمنامه ای با وزارت علوم و آموزش و پرورش منعقد شده است. برای دانش آموزان درمقطع هشتم، نهم و دهم انتقال مفاهیم پدافند شیمایی و میکروبی در قالب یک فصل کتاب انجام شده است. اما باید بعدا در قالب یک واحد درسی مستقل انجام شود.
وی ادامه داد: کتابچه هایی را هم برای افراد مختلف از جمله معلمان و دانش آموزان آماده کردیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو