صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

مهمان نوازی یا غریب نوازی؛ از تکنیک مردمی برای جذب توریست استفاده کنیم

معاون وزیر میراث فرهنگی گفت: توریست ها نحوه میزبانی و مردم نوازی ایرانیان را دوست دارند و همین امر برای ما جنبه تبلیغاتی دارد.

1399/04/10
|
10:20

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حسین اربابی معاون وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیل رانی در برنامه "صبح و گفتگو" گفت: اقتصاد گردشگری واژه جدیدی بود که چند سال قبل در اقتصاد ما مطرح شد و گزارش های بانک مرکزی و سازمان جهانی گردشگری همه گویای این بود که این اقصاد نقش کلیدی در حوزه کل اقتصاد هر کشور بازی می کند.

معاون وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری افزود: امیدواریم که در ایران هم مجموعه حاکمیت و مردم بیش از پیش به نقش این اقتصاد پی ببرند و برای آن برنامه ریزی بهتری انجام دهند و همه نهادها نیز همکاری کنند تا این اقتصاد جایگاه خودش را به دست بیاورد.

اربابی در رابطه با تاثیر خوش اخلاقی و مهربانی و مهمان نوازی بر جذب گردشگران خارجی و داخلی گفت: ما درباره موضوع مهربانی باید دو مسئله را از هم تفکیک کنیم. ممکن است برخی از ما انسان های خوش اخلاقی نباشیم اما برای جذب مخاطب و افزایش رضایت افراد از نحوه ارائه خدمات خود، مهربانی را به عنوان یک تکنیک به کار بگیریم اما گاهی برخی ملتها و یا اشخاص و حتی اشیاء ذاتاً مهربان هستند.

این مقام مسئول با اذعان به تاثیر مثبت مهربانی و خوب میزبانی کردن بر جذب توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی گفت: صفت مهربانی در غرب و کشورهای پیشرفته ناشی از درون و وجود افراد نیست گرچه مهربانی هم دارند اما مهربانی آنها عمدتاً تکنیکال و برای جلب رضایت است. در حقیقت این مهربانی و لبخند به آنها آموزش داده شده که متاسفانه این آموزش ها در ایران ضعیف است.

وی ادامه داد: در ایران مهربانی مردم یک ویژگی ذاتی و منحصر به فرد است؛ ما هنوز با تکنولوژی و فناوری آمیخته نشده ایم و بنابراین آنچه که در زندگی روزمره ما جریان دارد جریان احساسات است و این احساسات که ریشه عمیقی هم در مشرق زمین دارد باعث شده که مهربانی ها ذاتی باشند.

اربابی اظهار کرد: توریست های خارجی نحوه میزبانی و مردم نوازی مردم ایران را دوست دارند و همین می تواند برای ما جنبه تبلیغاتی داشته باشد.

معاون وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری درباره اقدامات برای گسترش مهربانی در این حوزه گفت: سایت " ویزیت ایران" به عنوان یک سایت حاکمیتی با زبان انگلیسی فعال است، ما در این سایت در تلاشیم تا ایران را با زبان بین المللی به دنیا معرفی کنیم و البته دستگاه های دیگر هم باید به اقتصاد گردشگری ایمان بیاورند و همکاری های خود را در این زمینه چند برابر کنند.دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو