صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دعوای لبنیاتی صاحب نظران در رادیو گفت وگو؛ باکری: جهاد برای واردات کره ارز تخصیص داد/ مقدسی: دولت مقابل خودکفایی ایستاد

دبیرانجمن صنایع لبنی درواکنش به عضوصنف گاوداران که ازانحصار 4شرکت انتقادکرد، گفت: هیچ انحصاری درکار نیست وعدم خودکفایی در تولید کره بدلیل تخصیص ارز در وزارت جهاد است.

1399/04/10
|
10:50

به گزارش "سرویس اقتصادی" سایت رادیو گفت و گو، علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران و رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران با برنامه "صبح و گفتگو" در رابطه با رفتار انحصاری چهار برند لبنی و افزایش قیمت لبنیات مصاحبه تلفنی کردند.
نظری گفت: یکی از مشکلات عمده در بخش کشاورزی به موضوع صادرات و واردات برمی گردد که عمدتاً هم در وزارت صمت تعریف شده است.
وی افزود: چرخه تولید در بخش کشاورزی و چرخه صادرات و واردات در وزارت صمت است اما متاسفانه این ارتباط و تعامل به درستی انجام نمی شود و از طرف دیگر هم قوانین موجود تاکنون نتوانسته این انحصار را بشکند.
عضو کمیسیون کشاوری تولید بالای شیر و فراورده های لبنی، محدودیت در صادرات و مطرح شدن بحث واردات فرآورده های لبنی مانند کره را از اصلی ترین چالش ها در این حوزه برشمرد و گفت: ما از طرفی در داخل با تولید انبوه مواجهیم و از طرف دیگر جماعت و گروه خاصی صرفاً برای چپاول ارز 4200 تومانی دست و پا می زنند که فرآورده های لبنی را از خارج از کشور وارد کنند.

*رانت در ایران حرف اول را می زند!

نظری با بیان اینکه در ایران رانت در واردات و صادرات حرف اول را می زند افزود: متاسفانه دولت هم این حوزه را کاملا رها کرده است. قیمت تمام شده تولید لبنیات بالاست و با این قیمت های فعلی هم تولید کننده و هم مصرف کننده له می شوند و فقط رانت خواران هستند که در سایه نبود نظارت دولت سود می کنند.
به اذعان این نماینده مجلس انحصار در تمامی بخشها در عرصه صادرات و واردات وجود دارد و رانت خوارها به قدرتی رسیدند که هر طور می خواهند اقتصاد کشور را به دست می گیرند.

* موضوع لبنیات هفته آینده در مجلس بررسی می شود

نظری از تشکیل اولین جلسات رسمی کمیسیون های تخصصی مجلس یازدهم در هفته آینده خبرداد و گفت: ما در کمیسیون کشاورزی قوانین را احصاء و آنالیز می کنیم و بخش نظارتی این دوره از مجلس را هم تقویت خواهیم کرد.

*چند نرخی بودن ارز عامل همه مشکلات است

در ادامه، مقدسی درباره رفتار انحصاری چهار برند لبنی در کشور گفت: من فکر نمی کنم این چهار شرکت به اندازه ای توانمند باشند که بتوانند هزار شرکت لبنی را دچار مشکل کنند و به نظرم همه این مسائل می تواند به خاطر چند نرخی بودن ارز باشد.
رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران خاطرنشان کرد: در قدیم که دولت شیرهای یارانه ای به مغازه ها می داد کارخانجات کوچکی هم برای توزیع شیرهای یارانه ها ایجاد شدند، این کارخانجات فقط شیر را پاستوریزه و بسته بندی ساده می کردند و دولت هم یارانه عظیمی به این صنایع می داد و با حذف این یارانه در سال 1390 مشخص شد که چه فسادهایی در این بخش بوده است.
وی افزود: دولت از همان اول انقلاب به بعد به دلیل اینکه سطح عمومی درآمد جامعه را پایین نگه می داشت روی کالاهای اساسی سوبسیدهایی می داد که فقط به اسم مصرف کننده بود و به کام عده ای خاص و همین باعث شد حق به حق دار نرسد.

*دولت اجازه نداد در تولید کره هم خودکفا شویم

مقدسی با بیان اینکه ما در حوزه صنایع لبنی رشد بسیار خوبی داشتیم گفت: اگر دولت بابت واردات کره ارز نمی داد ما امروز در تولید کره هم خودکفا بودیم اما دولت باعث انحصار می شود.
رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی گاوداران ایران تأکید کرد: دولت باید یارانه کالاهای اساسی را در اختیار مصرف کننده قرار دهد تا تولیدکنندگان هم بر اساس توانمندی خودشان رقابت کنند و نه با انحصار ارز دولتی.

*هیچ انحصاری در شرکت های لبنیاتی وجود ندارد

همچنین باکری دبیر انجمن صنایع لبنی ایران در رابطه با موضوع انحصارگرایی چهار برند لبنی در ایران گفت: وقتی شما داده های غلطی را در ذهنتان می پرورانید نتایج غلطی هم از آن به دست می آورید، تا یک سال قبل ارز کَره نه در وزارت صمت بلکه در وزارت جهاد تخصیص داده می شد و وزارت جهاد هم برای تنظیم قیمت چربی در بازار تصمیم به واردات 45 هزار تن کره گرفت و ارز آن را هم تخصیص داد.
هشت شرکت لبنی که توانایی واردات داشتند هر کدام به تناسب توانایی مالی خودشان سهیمه واردات گرفتند و بنابراین هیچ محدودیتی در واردات هیچ شرکتی وجود نداشت.

*وزارت صمت بی تقصیر است
دبیر انجمن صنایع لبنی ایران معتقد است که هیچ انحصاری وجود نداشته و وزارت صمت هم در این زمینه تصمیم گیر نبوده است و نباید این موضوع را بی جهت به گردن وزارت صمت انداخت.
باکری گفت: با اینکه چهل سال از انقلاب می گذرد اما هنوز تفکرات عزیزان ما در زمینه اقتصاد التقاطی است و هنوز نمی دانند که الگوی رشد و توسعه چیست. آیا شرکت های بزرگ نباید شکل بگیرند تا خوراک 80 میلیون مردم را تأمین کنند؟ آیا گاودار امروز همان روستایی گاودار با پنج رأس گاو مشتی حسن است ؟! ما گاوداری هایی بزرگی داریم که روزی 200 تن شیر تولید می کنند و متناسب با این گاوداری ها باید کارخانه هایی تاسیس شوند که قدرت جذب این شیرها را داشته باشند.
وی با بیان اینکه الگوهای رشد در ذهن خیلی از مسئولان و به ویژه صدا و سیما هنوز التقاطی است گفت: نمی دانند که ما با الگوی سوسیالیستی و اقتصاد خرد زندگی می کنیم یا دنبال توسعه و بنگاه های بزرگ و تولید انبوه هستیم؟!

*مجلس نظرات بخش خصوصی را جدی بگیرد

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران از عملکرد مجلس هم انتقاد کرد و گفت: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی دو سال تمام است التماس می کند که ارز را تک نرخی کنید اما همین آقایان در مجلس ارز صادراتی را برای سال 98 و 99 با مبلغ 4200 تومانی تصویب کردند. اگر آقایان در پارلمان به حرف بخش خصوصی گوش می دادند و ارز تک نرخی را تصویب می کردند دولت هم اجرا می کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو