صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح كرد وقت تعیین شده برای برگزاری کنکور سراسری بهترین است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با توجه به پیش‌بینی‌های ستاد ملی کرونا از پیک ابتلای به کرونا، زمان تعیین شده برای برگزاری کنکور سراسری را بهترین وقت اعلام کرد.

1399/04/17
|
10:30

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم در برنامه صبح و گفتگو درباره این کمیسیون گفت: در کمیسیون آموزش و تحقیقات اساتید دانشگاه‌ها، افراد شاغل در وزارت آموزش و پرورش و افرادی که در کارهای فناورانه فعالیت می‌کردند، حضور دارند.

4 وزارتخانه زیر نظر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

وی افزود: این کمیسیون امور مرتبط با 4 وزارتخانه از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش عالی، بخش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و بخش فنی‌وحرفه‌ای وزارت کار را برعهده دارد. همچنین امور بخش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم با این کمیسیون مجلس شورای اسلامی است.
منادی سفیدان سپس گفت: کمیسیون در این بخش‌ها پیگیری قانونی و قانونگذاری می‌کند.
وی ادامه داد: این کمیسیون در مجلس صدایش بیش از سایر کمیسیون‌ها بلند می‌شود. درباره توجه به بخش مهارت در جامعه هم این کمیسیون قانون‎‌‌ نویسی مدونی انجام داد و این قانون باعث شد مهارت‌هایی که آموزش داده می‌شود براساس همین قانون باشد.

نظارت اولویت بیشتری از قانون نویسی دارد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم همچنین گفت: یک سیاستی که در این دوره مجلس در کمیسیون دنبال می‌شود این است که به دنبال قانون نویسی نباشیم و بیشتر نظارت کنیم.
وی اظهار داشت: یکی از نمایندگان با اختیار تام مسئولیت دارد که امور نظارت را دنبال کند و مرتب به کمیسیون گزارش دهد. اینکه آیا در بخش‌های مختلف اتفاق مثبتی می‌افتد، یا اینکه نیاز به قانونی وجود دارد و همچنین اینکه آیا دستگاه مزبور –به درستی- کار می‌کند.

نمایندگان کمیسیون عضو ناظر در سازمان‌ها

در ادامه این نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم گفت: 30 دستگاه در کشور داریم همچون سازمان سنجش، نهضت سواد آموزی، سازمان استاندارد و... که به طور تقریبی هر نماینده این کمیسیون در یکی از این سازمان‌ها مسئولیت نظارتی دارد.
وی خاطر نشان کرد: نمایندگان عضو شوراهای این سازمان‌ها هستند و به عنوان عضو ناظر حضور دارند و می‌بایست به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گزارش بدهند.

یک خبر از کنکور سراسری

منادی سفیدان در پاسخ به سوالی درباره تغییر تاریخ برگزاری کنکور با توجه به شرایط کرونایی گفت: فعلا در مجلس اراده‌ای برای تغییر تاریخ کنکور نیست، در این زمینه خانواده‌ها حساسیت خاصی دارند و مجلس می‌خواهد با رعایت دستور ستاد ملی کرونا امتحان کنکور به تعویق نیفتد. مگر اینکه به خاطر حفظ سلامتی داوطلبان مجبور به این کار باشیم.
وی با اشاره به پیش بینی‌های ستاد ملی کرونا گفت: براساس این پیش بینی‌ها که زمان پیک بیماری کرونا را محاسبه کرده‌اند، گفته می‌شود زمان مدنظر گرفته شده برای کنکور بهترین زمان است.

بازگشایی مدارس منوط به رعایت مردم

منادی سفیدان درباره ثبت نام پیش دبستانی تأکید کرد: الان شرایط مشخص نیست در شرایط بحرانی تصمیمات خلق الساعه است. وزارت آموزش و پرورش موظف است زمان را اعلام کند. البته برای آغاز سال تحصیلی زمان را اعلام کرده‌اند اما این موضوع متغیر است.
وی ادامه داد: اگر مردم شرایط محافظت کرونایی را رعایت کنند و تلفات کم شود مسئول دلگرم می‌شود که کار کند اما اگر مردم رعایت نکنند چنین چیزی امکان ندارد. این موضوع در بازگشایی مدارس هم تأثیر دارد.

پول گرفته شده به جیب اولیا باز می‌گردد!

این نماینده مجلس گفت: با توجه به پیگیری‌هایی که کردیم یکسری هزینه‌هایی در سال قبل از اولیای دانش آموزان گرفته شده است که به دلیل شرایط کرونایی کاری بابت آن صورت نگرفته است. این هزینه‌ها باید برگردد.
وی در پایان وعده داد: معلمان آموزش و پرورش تا پایان سال حقوق‌شان را می‌گیرند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو