صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

معاون وزیر راه خبر داد: اجرای مالیات بر خانه‌های خالی مراحل نهایی را طی می‌کند

محمودزاده، معاون وزیر راه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از ارسال پیامک این وزارتخانه به یک و نیم میلیون نفر در بحث خانه‌های خالی خبر داد.

1399/06/24
|
07:50
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ محمود محمودزاده در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «صبح و گفتگو» در رابطه با چگونگی اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی اظهار کرد: بیش از 13 میلیون هزار ملک شناسایی شده و 50 درصد املاک مسکونی کشور را تشکیل می دهد و حدود 2 میلیون و 500 خانوار را شامل می شود که مشمول خانه‌های مازاد می باشند.

وی با اشاره به ارسال یک و نیم میلیون پیامک به این خانواده‌ها و الزام آن‌ها برای اعلام آخرین وضعیت ملک، افزود: این اطلاعات جمع آوری و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار خواهد گرفت.

محمودزاده همچنین تاکید کرد: زمانی را تعیین می کنیم تا افرادی که اطلاعات وارده آن‌ها در سامانه دچار تناقض با واقعیت بوده، موضوع را پیگیری کنند.

معاون وزیر راه گفت: در سامانه فضایی را ایجاد می کنیم تا مردم قادر به ارسال پیامک باشند و طی یکی دو روز آینده خبر نهایی آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

همچنین صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران در ادامه این گفتگوی رادیویی اظهار کرد: مطمئن هستیم وزارت راه تا پایان شهریور بحث خانه‌های خالی را جمع بندی می کند.

وی افزود: تصور می کنم اطلاعات تا چند ماه آتی تکمیل شده و دریافت مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی گردد که بازار اجاره را تنظیم خواهد کرد.

بدری دریافت اطلاعات جامع و برنامه‌ریزی‌های متناسب با ساخت مسکن از سوی وزارت راه را از دیگر دستاوردهای اجرایی شدن بانک جامع اطلاعات مسکن دانست و ادامه داد: دولت قصد داشت لایحه‌ای درباره مالیات بر عایدی تنظیم کند و قرار است با همکاری مجلس این طرح را به نهایت برسانیم.

وی مالیات بر درآمد را بخشی در دل طرحِ مذکور دانست و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال نهایی شود.

بدری همچنین در خصوص دیگر طرح مجلس برای تنظیم‌گری بازار مسکن گفت: مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده جزء موضوعات کلان اقتصاد است و در این راستا می توان از بازار سرمایه بهره برد.

این نماینده مجلس افزود: دولت در کنترل قیمت‌ها تاکنون موفق نبوده است؛ با وجود اینکه مصالح ساختمانی تا صد در صد در کشور تولید می شوند، اما قیمت آن برای دولت قابل کنترل نبود.

بدری با اشاره به گلایه‌مندی نمایندگان از دولت مبنی بر بی سرانجام ماندن وضعیت وزیر صمت گفت: از رئیس جمهور می خواهیم هرچه سریعتر وزیر توانمندی را معرفی کند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو