صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پرهام‌فر در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ اطلاع‌رسانی فرهنگی درباره مصرف دخانیات مهم‌تر از عوامل بازدارنده اقتصادی است

مدیرکل پیشگیری از قاچاق کالا و ارز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: باید بدانیم چرا درباره مصرف دخانیات هیچگاه اطلاع‌رسانی‌های فرهنگی صورت نمی‌گیرد و به سرعت از عوامل بازدارنده اقتصادی بهره می گیریم.

1399/06/24
|
09:27
|

امیرمحمد پرهام فر در مصاحبه با برنامه «صبح و‌گفتگو» اظهار کرد: در مورد زیان بار بودن سیگار تردیدی نیست، اما کشش زیادی در بازار برای این ماده مضر، وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت در مورد سیگار به سمت خودکفایی و جلوگیری از واردات پیش رفته است، گفت: از سال 96 به بعد شاهد واردات سیگار به کشور نبودیم و واردات آن نزدیک به صفر است.

پرهام فر با بیان اینکه گپ تولید تا مصرف سیگار پیشتر توسط قاچاق پر می‌شد، گفت: در سالجاری از نظر تولید داخل شاهد آمار کاهشی هستیم که ما را نسبت به قاچاق سیگار، نگران می‌سازد.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای اطراف ایران از نظر خط تولید محصولات تقلبی دخانی فعال هستند و سیگار تقلبی با کیفیت غیر استاندارد تولید می‌کنند.

پرهام فر افزود: باید نسبت به وضعیت تولید و مصرف برنامه‌ریزی صحیحی صورت گیرد.

وی گفت: باید بدانیم چرا درباره مصرف دخانیات هیچگاه اطلاع‌رسانی‌های فرهنگی صورت نمی گیرد و به سرعت از عوامل بازدارنده اقتصادی بهره می گیریم!

همچنین دکتر رستمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه نمی توان تولید سیگار را کاهش داد، چراکه با فزونی قاچاق روبرو خواهیم شد، افزود: درباه کالای آسیب‌رسان باید تولید کاهش یافته و مالیاتِ آن افزایش پیدا کند و در ادامه، با قاچاق مبارزه کنیم.

وی ادامه داد: کالای آسیب‌رسان استراتژی‌هایی معکوس با سایر کالاها دارد، این در حالی است که کشور ترکیه همه این محورها را اجرایی کرده و موفق هم بوده است.

رستمیان با بیان اینکه مالیات بر سیگار بسیاری اماکن ورزشی را پویا و تجهیز خواهد کرد، افزود: آموزش و پرورش از محل مالیات بر سیگار بهبود کیفی خواهد داشت ولی به جای 15 میلیارد، فقط مالیاتی 2 میلیاردی برای سیگار دریافت کردیم.

وی با انتقاد از بسیاری فروشگاه‌ها که کالای آسیب‌رسان نظیر قلیان را تبلیغ می کند، استراتژی های کشور را در این حوزه غلط عنوان کرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو