صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: دردسر جوجه‌های یک روزه برای مسئولین/ متضررشدن تولیدکنندگان راست یا دروغ!

اعظمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: درخواست تقاضای خرید جوجه یک روزه تا 14 آبان ماه پر شده است. پس چگونه مطرح می‌شود که تولیدکنندگان جوجه دارند متضرر می‌شوند؟!

1399/07/27
|
13:13
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع زیان تولیدکنندگان جوجه با غلامعلی فارغی، ریاست انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه و دکتر ذبیح الله اعظمی ساردویی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

غلامعلی فارغی با اشاره به ضرر 250 میلیارد تومانی تولیدکنندگان جوجه در طول یک ماه گفت: از اسفند ماه تاکنون نزدیک به دو هزار میلیارد تومان حداقل ضرر تولیدکنندگان جوجه است. البته این ضرر ملموس قابل محاسبه است ولی ضررهای بالقوه بیش از این است.

وی متذکر شد: سرانجام این مصرف‌کننده خواهد بود که با کمبود تولیدگوشت شاهد خسارت بیشتری خواهد شد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان جوجه یک روزه به ارائه راهکار برای رفع این مشکل پرداخت و بیان کرد: راهکاری که ما داریم این است که اگر تولید و قیمت دستوری است، دولت باید خسارت‌ها را پرداخت کند. این تولید صرفا دستوری انجام گرفته و الان بازار ندارد. دولت جلوی صادرات را هم به خاطر قیمت‌های داخلی گرفته است، بنابراین باید دولت خسارت تمام اینها را بدهد.

وی افزود: از طرفی ما داریم هزینه بد تصمیم گیری‌ها و ناتصمیم گیری را پرداخت می‌کنیم. متعجبیم از اینکه چرا کسی جلوی این‌ها را نمی‌گیرد و صرفا با برخوردهای گفتار درمانی می‌خواهند علاج کنند.

فارغی با اشاره به اینکه از ماه‌ها قبل نسبت به گرفتاری‌های الان هشدار داده بودیم، بیان کرد: ما برنامه داریم و قبلا هشدارها را داده بودیم در حالی اصلا مسئولین صنف را در تصمیمات مشارکت ندادند.

وی تاکید کرد: ما هرگز با قیمت 5500 تومان جوجه نفروختیم و فروش نرفته اگر کسی یک چنین چیزی بگوید یا آمار و ارقامش درست نیست یا منبع آمارش اشتباه است.اسفند ماه جزو ماه‌هایی بود که ما ضرر کردیم. تنها در بهمن ماه قیمت‌ها 4000 تومان یا 4500 تومان بود. آن هم برای جبران شش ماهه اول سال 98 که میانگین جوجه 1700 بود. اقرار‌ها و آمارها را که نمی‌توانیم منکر شویم.

در ادامه ذبیح الله اعظمی ساردویی با اشاره به متضرر شدن تولیدکنندگان جوجه یک روزه در عین حال گفت: در اسفند ماه هر قطعه جوجه یک روزه 5500 تومان بود. بحران کرونا سبب کاهش تقاضا شد و مرغداران متضرر شدند.

وی افزود: سامانه نعیم و سامانه جوجه بازار در روز سه شنبه هرقطعه جوجه یک روزه را 1500 تومان و در روز سه شنبه و چهارشنبه 2400 تومان و در روز شنبه 2800 تومان و با کارمزد و حق العمل تقریبا 3000 هزار تومان اعلام کرده است، پس این چیزی که مطرح شده تولیدکنندگان دارند متضرر می‌شوند قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اظهار کرد: درخواست تقاضای خرید جوجه یک روزه تا 14 آبان ماه پر شده است. پس چگونه مطرح می‌شود که ما داریم متضرر می‌شویم؟!

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو