صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: مجلس آماده دریافت پیشنهادات در رابطه با اصلاح قوانین مهریه است

دلخوش معتقد است حقوق دانان و متخصصان حوزه حقوقی می توانند پیشنهادات خود را در راستای اصلاح قانون مهریه به منظور پرداخت حق زن و ممانعت از بازداشت مرد دریافت کند.

1399/10/15
|
09:24
|

کاظم دلخوش در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» در خصوص اصلاح رویه پرداخت مهریه و معضل افزایش مجدد زندانیان مهریه اظهار کرد: در دوره های گذشته نسبت به بخشی از مهریه کار کردیم و مسئله 110 سکه را تصویب کردیم.

وی با اشاره به متفاوت بودن فرهنگ کشور که پس از مدت کوتاهی، قوانین بدلیل نوسانات بازار و مباحث اجتماعی و سیاسی نیازمند تغییر خواهد بود، افزود: اخیرا نحوه محکومیت های مالی را در دستور کار قرار داده ایم.

دلخوش با اعلام اینکه افزایش سکه فشار بیشتری را به مرد می آورد و از طرفی حقوق برخی زنان تزییع می گردد، ادامه داد: در کمیته های تخصصی، به این موارد می پردازیم چراکه به آسانی نمی توان درباره آن نظر داد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، با تاکید بر اینکه همه مردم باید قادر به استفاده از قوانین باشند، یادآور شد: اخیرا در مجلس بازنگری نسبت به طرح ها و لوایح قرار گرفته و موارد مهم را دسته بندی کرده ایم.

دلخوش یکی از این موارد را، اصلاح قوانین حوزه قمار دانست و افزود: در رابطه با مهریه نیز باید تمام نظرات جمع آوری شود و نه پسر و نه دختر نباید در رابطه با دریافت حقوق خود آسیب ببینند.

وی با اشاره به اینکه زن و مرد باید از حقوق یکسان برخوردار باشند، این مسئله را اولویت ندانست و گفت: هم اینک تا دو ماه دیگر درگیر بودجه هستیم و در اولین فرصت در خصوص مهریه به جمع بندی می رسیم.

دلخوش از وکلا و حقوق دانان درخواست کرد پشنهادات خود را در حوزه اصلاح قوانین بازداشت و جرایم مهریه به مجلس ارائه کنند و خاطرنشان ساخت: هیچ یک از قوا از قانون با بخشنامه یا آئین نامه ممانعت نمی کند و بخشنامه نمی تواند ناقض قانون باشد.

وی تصریح کرد: وقتی یک فرد با عقل کامل 5هزار سکه مهر می کند، چنین مواردی باید بررسی شود و مجلس تلاش دارد اصلاحیه ای را تنظیم کند که نه شرمنده دختران و نه پسران شویم و در اینجا، اجرای عدالت در حقیقت شمشیر دو لبه است.

در ادامه مهدی حجتی، وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط با این بخش خبری تحلیلی در رادیو گفت‌وگو، مهریه را از موضوعاتی دانست که تلاش می شود سال ها از طریق قوانین مختلف به یک وضعیت ثبات گونه برسد، گفت: قوه قضا با یک بخشنامه، امکان جلب مرد را از بین برده و این کار یک موازی کاری در کنار مجلس است.

وی مهریه را دارای کارکرد اقتصادی دانست و افزود: زوجه از این اهرم فشار استفاده می کند پس هرچه به سمت تساوی در ازدواج پیش رویم، از دیگر سو باید حق بازداشت زوج در قبال عدم پرداخت مهریه را سلب کنیم.

حجتی با بیان اینکه وقتی زوجه حق طلاق دریافت می کند، نباید دیگر حق دریافت مهریه در صورتِ بازداشت زوج را داشته باشد، گفت: اگر ضمن عقد حقی به زوجه داده می شود، -که نیازمند اجازه زوج است- پس از دیگر سو باید حق بازداشت زوج از زوجه گرفته شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو