صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك مدرس حوزه و دانشگاه: عنایت خداوند، مسیر امامت برای جواد الائمه(ع) را در سن هشت سالگی تسهیل کرد

حجت الاسلام بنکدار با اشاره به زندگی کوتاه و پر برکت امام جواد (ع) از یاری پروردگار در سهل کردن تصدی امامت در سن 8 سالگی برای ایشان گفت.

1399/12/04
|
12:26
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو در خصوص میلاد امام جواد (ع) با حجت الاسلام مهدی بنکدار مدرس حوزه و دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حجت الاسلام بنکدار با اشاره به اینکه امام جواد (ع) در دهم رجب سال 195 هجری متولد شدند، گفت: ایشان در سن هشت سالگی به امامت رسیدند که تعجب بسیاری از افراد آن دوران را نیز برانگیخت. متأسفانه در این سن اندک، پدر بزرگوارشان حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به اینکه طبق روایاتی که از پیامبر(ص) اکرم و اهل بیت وجود داشت، امام جواد متصدی امر امامت شدند، اظهار کرد: این موضوع برای خیلی از افراد قابل باور نبود که یک فرد هشت ساله چگونه می تواند جامعه شیعه را اداره کند اما قدرت امامت و عنایتی که پروردگار عالم داشتند، این امر را برای ایشان سهل کرد.

این مدرس حوزه و دانشگاه به جایگاه علمی حضرت اشاره و بیان کرد: اما جواد در دوران کودکی جلسات علمی و برنامه های پرسش و پاسخ عمومی ترتیب داده می شود. در تمام این جلسات با وجود آنکه سن حضرت کم بود، به سؤالات و شبهاتی که مطرح می شد پاسخ می دادند. حدود 17 سال امامت ایشان به طول انجامید و متأسفانه در سن 25 سالگی توسط همسرشان که دختر مامون بود شه شهادت رسیدند.

وی در ادامه رواتی از امام جواد (ع) نقل کرد و ادامه داد: حضرت فرمودند انسان مؤمن سه خصلت باید داشته باشد تا ایمان وی استمرار پیدا کند. نخستین ویژگی این است که قلب مؤمن باید با خدا رفیق و دوست باشد و دائماً عشق الهی را در خود ایجاد کند. دومین ویژگی این است که وجدانی باید داشته باشد که دائماً او را به خوبی ترغیب کند. وجود و شخصیت فرد مؤمن باید به گونه ای باشد که اگر کسی او را نصیحت کرد، نصیحت او را بپذیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو