صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

محمدبیگی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ پرستاران نیازمند بسته خدمتی ویژه هستند

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که وزارت بهداشت بسته حمایتی و خدماتی ویژه ای برای پرستاران در ایام کرونا تدارک ببیند.

1399/12/13
|
12:10
|

فاطمه محمدبیگی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه «صبح وگفتگو» با اشاره به فوت دو پرستار باردار بر اثر کرونا، اظهار کرد: طی تماس با معاون وزیر، پیگیر مسئله پرستاران بودیم و ما در مجلس نیز پیگیری می کنیم.

وی افزود: اینکه مادری در بخش های بیمارستانی کار کند، باید برای حفظ جان خود و جنین اهتمام ویژه ورزیده شود و وزارتخانه نیز معتقد بودند تخلفاتی در این بخش صورت گرفته است.

محمدبیگی با اعلام اینکه چنین نیروهایی در بخش های کرونایی مشغول به کار شوند، افزود: این افراد می توانند در بخش های اداری حضور یابند.

وی همچنین از کمبود شدید پرستار سخن گفت و افزود: وضعیت پرستاران باردار بگونه ای دیگر است و باید برای آنان تمهیدات ویژه اندیشیده شود.

محمدبیگی گفت: در این زمینه پیگیری لازم را انجام می دهیم و از کمیسیون بهداشت به وزارتخانه تاکید کردیم که برای این پرستاران تمهیدات دیگری اندیشیده شود.

وی با اشاره به ماه هایی از بارداری که وضعیت ایمنی مادران تفوت می کند، اظهار کرد: این افراد نیازمند مراقبت بیشتری هستند و امیدواریم وزارت بهداشت بسته حمایتی و خدمتی ویژه ای تدارک ببیند.

محمدبیگی ادامه داد: حفظ جان مادر و کودک بسیار مهم است و درپی مصوبه ای هستیم که مادران بعد از بازگشت به شغل، امنیت شغلی و جایگاه شان استمرار داشته باشد.

وی افزود: پرستارانی که مادر شیرده و باردار هستند باید دقت لازم درباره آن ها به عمل آورد و آن هایی که پدر و مادران دارای بیماری نظیر سرطان هستند نیز باید جز این دسته در نظر گرفته شوند.

همچنین آرمین زارعیان، رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با اعلام اینکه ایثارگری پرستاران و شهادت آن ها صرفا در لفظ است ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است، افزود: چند روز گذشته نامه ای در اینباره به نمایندگان مجلس نوشتم.

وی گفت: کسانی که دچار بیماری شده یا به شهادت رسیدند، خانواده هاشان باید از مزایا استفاده کننده ولی تا به امروز فقط عنوان شهید به آن ها اطلاق شده است.

زارعیان این مسئله را حاکمیتی دانست و افزود: اولا نماینده ها باید این مهم را با مصادیقی مشخص تصویب کنند و به نهادهای ذی ربط ابلاغ کنند و بنیاد شهید باید در این راستا دخالت و ورود داشته باشد.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان اینکه نگاه حاکمیتی در اینباره باید از سوی مجلس و سازمان هایی نظیر بنیاد شهید همراه با اراده عملی باشد، تصریح کرد: نظام پرستاری درخواست ها را ارسال کرده و م طی یکسال اخیر پیگیر این موضوع هستیم.

زارعیان افزود: نماینده ها قول مساعد داده اند اما تا به الان به نتیجه ای نرسیده ایم.

وی همچنین تاکید کرد که کارهای دفتری و اداری با تخصص این افراد همخوانی ندارد و ادامه داد: مراقبت از راه دور از بیمار هم ناشدنی است پس این مسئله گنگ است که دور کاری به چه معنایی برای پرستاران تعریف شده است!

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو