صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

عضو كمیته علمی ستاد علمی مقابله با كرونا: با افزایش بیماران کرونایی بر تعداد بیمار بد حال و مرگ و میر‌ها افزوده می‌شود

مینو محرز در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: وقتی تعداد مراجعات کم باشد تعداد مرگ و میر نیز کمتر است ولی این مراجعات در حال افزایش است و باید با رعایت پروتکل‌ها از افزایش شیوع بیماری جلوگیری کنیم.

1399/12/24
|
16:07
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع کرونا با دکتر مینو محرز فوق تخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد علمی مقابله با کرونا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مینو محرز با بیان اینکه سرعت انتقال واریانس‌های جدید ویروس کرونا بیشتر است، گفت: وقتی این ویروس تمام خانواده را به سرعت گرفتار می‌کند تمام اعضای خانواده از جمله جوان و نوجوان و کودک و پیر همگی گرفتار خواهند شد. مبتلا شدن کودکان زیر ده سال عاملش ویروسی است که سرعت انتشارش بالاست بنابراین می‌تواند کرونای انگلیسی باشد.

*امکان ابتلا به کرونا با حضور طولانی در اماکن بسته حتی با ماسک

وی با تاکید بر اینکه باید همانند قبل پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود، اظهار کرد: افراد باید از دو ماسک سه لایه استفاده کنند. شستن دست‌ها بسیار مهم است و از همه مهمتر رعایت فاصله گذاری فیزیکی و عدم تجمع است. بازارها، مال‌ها و فروشگاه‌هایی که پنجره ندارند و هوا در آن رد و بدل نمی‌شود با ورود موج جمعیت برای خرید، باعث مبتلا شدن همه آن افراد می‌شود.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی متذکر شد: حتی اگر ماسک زده باشید ولی مدت زیادی در یک فضای بسته حضور داشته باشید امکان آلودگی فرد وجود دارد.

* ازدحام جمعیت در مترو فاجعه است

وی ازدحام جمعیت در مترو را فاجعه نامید و گفت: در این مدت حضور بیماران کرونایی در بیمارستان‌های خصوصی زیاد بوده است ولی بیمارستان‌های معین که در شرق و جنوب بودند تقریبا بیمارانشان سرپایی بودند اما تعداد بستری‌های این بیمارستان‌ها هم در حال افزایش است مخصوصا با این تجمعات و سفرهایی که به کیش و قشم رفتند تعداد بستری‌ها رو به افزایش است.

محرز با ابراز نگرانی از تبلیغات برای سفرهای نوروزی متذکر شد: از مردم خواهش می‌کنم با این واریانس‌هایی که سرعت انتقالش بسیار بالاست امسال همانند سال گذشته خوب رفتار کنند تا بتوانیم این ویروس را بخوبی کنترل کنیم و در اواخر بهار دسترسی به واکسن داشته باشیم. با واکسیناسیون این بیماری قابل کنترل است.

وی با اظهار به اینکه با افزایش بیماران بر تعداد بیمار بد حال و مرگ و میر‌ها افزوده می‌شود، بیان کرد: سیستم درمان ما قوی‌تر شده است ولی تعدادی از این بیماران بد حالند و در آی سی یو هستند وقتی تعداد مراجعات کم باشد تعداد مرگ و میز نیز کمتر است ولی این مراجعات در حال افزایش است و طبق آمار از مراجعین، 20 درصد بستری و 5 درصد به آی سی یو می‌روند. بنابراین باید تعداد بیمار زیاد را نداشته باشیم و رعایت کنیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو