صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

پیشنهاد یك نماینده مجلس: چشم امید پروژه‌های داخلی به مقالات دانشجویی باشد

عضو کمیسیون آموزش مجلس معتقد است مقالات دانشجویی و پایان‌نامه‌ها باید بجای هزینه‌کرد گزاف برای چاپ در خارج کشور، به کمک پروژه‌های وزارتخانه‌ای و سازمان‌های داخلی بیاید.

1400/01/16
|
10:08
|

محمدرضا احمدی در ارتباط زنده با برنامه «صبح وگفتگو» با بیان اینکه برخی نشریات علمی و پژوهشی برای دریافت مقالات دانشجویی هزینه ای دریافت نمی کنند اما مدت زمانی که مقاله باید به چاپ برسد، طولانی می گردد، گفت: دانشجویان نمی توانند برای چاپ مقاله منتظر باشند.

وی با اشاره به هزینه بر بودن برخی نشریات و چاپ کردن مقالات سطح پایین، در مدت زمانی اندک و البته با دریافت پول های گزاف، گفت: یکی از دیگر مشکلات، قطع شدن ارتباط نشریات با خارج کشور است.

احمدی افزود: برای برقراری مجدد این ارتباطات، حتما باید از طرق مختلف اقدام نمایند و پولی را پرداخت نمایند و این رویه، مشکلات را دو چندان می کند.

این نماینده مجلس در خصوص راهکارها به رادیو گفت‌وگو، گفت: در این یان می توان ارتباط خوبی میان وزارتخانه ها و سازمان ها [با دانشگاه] برقرار شده و نیازمندی ها و پروژه ها به یکدیگر متصل گردند.

احمدی این کار را موجب عدم هزینه کرد از جیب دانشجو عنوان کرد و افزود: از دیگر سو مقالات یا پایان نامه ها مورد استفاده پروژه های داخلی قرار می گیرد.

همچنین سیداحمد قاسمی، عضو هیئت علمی دانشگاه در رابطه با چرایی هزینه های سنگین دانشگاهی برای دانشجویان، اظهار کرد: موضوع مقاله و نشریات در دانشگاه ها مهم است و دانشجویان بدلیل شرایط وزارت علوم، باید در حوزه ارشد و دکتری مقالاتی ارائه دهند.

وی با تایید این هزینه های گزاف گفت: دانشجویان بنده از سخت شدن مقاله گلایه دارند و برخی شرکت ها نیز اعدادی بالغ بر 26 تا 30 میلیون تومان را اعلام می دارند.

قاسمی با بیان اینکه چنین رویه ای عارضه هایی از جمله هزینه های تحمیلی بر دانشجویان درپی دارد و از دیگر سو، ارزش مقاله نویسی را نزول می دهد، اضافه کرد: در موارد بسیار دانشجویان پول را پرداخت کرده اند و شخصا بارها طی تماس با شرکت ها نسبت به مشکل هزینه بر بودن مقالات گلایه کرده ام.

وی افزود: ارقام برای رشته های علوم انسانی نسبت به رشته های فنی و مهندسی ارقام بالاتری اعلام می دارند که بدلیل محدودیت در مجلات و چاپ مقالات است.

قاسمی گفت: تعداد دانشجویان ارشد و دکترا در چند سال اخیر فزونی یافته و ترافیکی که پدید آمده، سبب سوء استفاده شده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: هر مقاله ای که هزینه کرده باشد، ظرف یک ماه، پذیرش می گیرد و بسیاری دانشجویان نیز این ارقام را پرداخته اند.

قاسمی خطرنشان کرد: جای تعجب است که برخی شرکت ها مقالات اساتید رده بالای کشور را باز می گردانند و مقالات [بی ارزش] را ظرف چند هفته، پذیرش می کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو