صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

هشدار یك پزشك متخصص در هفته سلامت؛ کرونا روح و جسم زنان ایرانی را بیمار کرده است

رئیس انجمن علمی مامایی ایران با اشاره به پاندمی کنونی در جامعه گفت: ترس ناشی از بیمار شدن خانواده برای زنان درگیری آفرین است که سلامت روح و جسم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

1400/01/17
|
10:37
|

ناهید خداکرمی به مناسبت «هفته سلامت» در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» در رابطه با چگونگی تحقق سلامت بانوان اظهار کرد: موضوع اصلی سلامت زنان بر اساس زمان و مکان تغییر می کند ولی در مورد سلامت روان، شاهد فصلی مشترک هستیم.

وی افزود: امروز که در شرایط سخت پاندمی زندگی می کنیم، همه امور زندگی مان را دربرگرفته و همه اینها رفتار و وضعیت سلامت خانواده را که زنان محور آن هستند را تحت تاثیر قرار می دهد.

خداکرمی ادامه داد: خانواده ها از این موضوع فشارهای زیادی را متحمل می شوند؛ خاصه اینکه بیماری در منزل داشته باشند و یا فقط از بیماری بترسند!

وی محدودیت های ایجاد شده را نیز موجب تاثیرپذیر شدن سلامت زنان عنوان کرد و افزود: این مسئله به سلامت فیزیکی نیز لطمه می زند.

خداکرمی اضافه کرد: ترس ناشی از بیمار شدن خانواده برای زنان درگیری آفرین است که سلامت روح و جسم زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

این پزشک ماما با بیان اینکه زنان در چنین شرایطی قادر نخواهند بود مراقبت های سلامت محور مورد نیاز را دریافت کنند، گفت: حتی در حوزه باروری و بارداری می بینیم بسیاری زنان بارداری را به تعویق انداخته اند و حتی زنان باردار در وضعیت های قرمز و شیوع پیک های کرونایی، از دریافت خدمات اجتناب می کنند.

خداکرمی افزود: مقوله سلامت بانوان باید زمان و مکان را در نظر گیرد.

وی در توضیح این مطلب گفت: ممکن است یک زن در منزل با خشونت خانوادگی روبرو باشد و لذا سلامت زنان ابعاد مختلف دارد و هر زمان ممکن است یکی از این ابعاد اولویت قرار گیرد.

خداکرمی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، باروری را پدیده ای فیزیولوژیک دانست که موجب تکمیل سلامت زن می شود.

وی افزود: خلأ این سلامت، آسیب های متعددی می زند که ممکن است مشهود نباشد.

خداکرمی گفت: سرطان تخمدان در افراد نابارور یا بی سابقه در باروری فزونی می گیرد چراکه تخمدان ها در دوره ای از زمان زندگی فرد نیاز به استراحت دارند و بارداری زمان مناسبی بدین منظور است.

این پزشک متخصص خاطرنشان کرد: امید به زندگی در زنان حدود 4 سال از مردان بیشتر است.

خداکرمی افزود: دوره های آموزشی در مدارس، زندگی کردن را به دختران و نیز پسران، آموزش داده نشده است؛ یعنی آنگونه که بنده در سر کلاس ها نشسته بودم با آموزش نوه بنده یکسان و شیوه ای مشابه است.

وی گفت: زمانی که ما آموزش می دیدیم، اندکی درک زندگی فرا می گرفتیم ولی امروزه چگونگی عبور از کنکور به بچه ها آموزش داده می شود.

خداکرمی توصیه کرد: دختران و زنان خانواده باید یک ماما را برای خود انتخاب کنند که بسیاری از موضوعات سلامت محور را ضمن دسترسی آسان و هزینه اندک، فرا گیرند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو