صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

رئیس كمیته دارو و غذا مجلس: آزادسازی دارو به ضرر مصرف کننده نهایی نخواهد شد

روح الامینی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: آزادسازی دارو به ضرر مصرف کننده نهایی نخواهد شد، حدود 35 هزار میلیارد به بیمه‌ها داده می‌شود. ما چاره‌ای جز این راه نداریم اگر صنعت ما میرا شود آن وقت داروی با کیفیت داخلی و ارزان را در دسترس مردم نخو

1400/09/07
|
13:25
|

برنامه «صبح و گفتگو» رادیو گفت‌وگو با موضوع داروهای داخلی با دکتر عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان و رئیس کمیته دارو و غذا مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت علمی دانشگاه و دکتر آرش محبوبی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی با اشاره به اینکه در طول 42 سال گذشته تحولات زیادی را در نظام دارویی کشور داشته‌ایم، گفت: مهمترین این تحولات، طرح ژنریک است. صنایعی که از قبل از انقلاب بوده تقریبا چند برابر شده و محدود به آن‌ها نیستیم. در دهه شصت و هفتاد توسعه خوبی در حوزه دارویی داشتیم و حمایت‌هایی را برای توسعه خطوط صنعتی جدید داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از دارو می‌کنیم توجه به فرمولاسیون امری ضروری است، اظهار کرد: داروسازی همانند آشپزی است و فقط مربوط به مواد اولیه نیست و به هنر، مدیریت، دانش و تجربه‌ای مرتبط است که آن فرد فرمولاتور دارد و این موادی که به او داده می‌شود را فرموله می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: ما در حوزه انسانی و علم و تربیت نیروی انسانی به شدت پیشرفته هستیم. شاید اوایل انقلاب چهار دانشکده داروسازی داشتیم ولیکن اکنون 26 دانشکده داریم. در گذشته دوره‌های تخصصی داروسازی نداشتیم ولی الان 1500 فارغ التحصیل دکترای تخصصی در انواع و اقسام تخصص‌های زیرمجموعه‌ای و دارویی داریم.

وی با بیان اینکه وجود ارز حمایتی 4200 تومانی سبب شده تا صنعت دارو به آرامی قدرت حمایت خودش را از دست دهد، تصریح کرد: قیمت‌های تعیین شده تثبیت شده کار را سخت می‌کند. ارز 4200 تومانی یک زمانی خوب بود ولی الان مانع گسترش و توسعه صنعت دارو است.

روح الامینی نجف آبادی به حوزه ماشین آلات داروسازی نیز اشاره کرد و گفت: در دهه شصت و هفتاد با ارز دولتی سرمایه گذاری‌های بسیار وسیعی شده بود و خطوط بسیار زیادی ایجاد شد. این خطوط به تدریج عمرشان را کرده‌اند و باید نوسازی و بازسازی شوند و شاید بزرگترین حمایتی که دولت در این شرایط می‌تواند از صنایع دارویی و کیفیت دارو انجام دهد حذف ارز 4200 تومانی و دادن مبلغ معادل آن به بیمه‌ها است برای اینکه بیمه‌ها ضرر نکنند. اگر هم قرار است ارز ترجیحی داده شود به خطوط جدید داده شود.

وی تاکید کرد: با پیشرفت در صنایع ‌های‌تک و در فرمول‌های داروهای ضد سرطان، واکسن، بیوتکنولوژی، هورمون‌ها، بسیاری از داروهایی که وارد می‌شدند و قیمت‌های گزافی داشتند، اکنون دیگر در داخل کشور تولید می‌شوند و این نشان دهنده قابلیت‌ها و توانمندی‌های صنعت ما است.

رئیس کمیته دارو و غذا مجلس با اشاره به اینکه ارز 4200 تومانی فقط 25 درصد قیمت دارو را تشکیل می‌دهد، عنوان کرد: در بسیاری از فرآورده‌ها شکل دارویی مانند جعبه، شیشه، شکر و بخش‌های مرتبط با بسته بندی، ارزهای 4200 نمی‌گیرند و ارز نیمایی می‌گیرند.

وی اظهار کرد: آزادسازی دارو به ضرر مصرف کننده نهایی نخواهد شد، حدود 35 هزار میلیارد به بیمه‌ها داده می‌شود. ما چاره‌ای جز این راه نداریم و الا در ماه‌های اخیر صنعت دارو نسبت به صنایع دیگر همچون پتروشیمی، سیمان، مواد غذایی و بسیاری از صنایع غیر ‌های‌تک و ساده رشد لازم را ندارد اگر صنعت ما میرا شود آن وقت همین داروی با کیفیت داخلی و ارزان را در دسترس مردم نخواهیم داشت و مجبور به واردات خواهیم بود و چندین برابر این هزینه‌ها را باید انجام دهیم.

در ادامه آرش محبوبی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو یکی از پیشروان گسترش صنعت در سطح کشور در 40 سال اخیر را صنعت داروسازی معرفی کرد و گفت: پیش از انقلاب صنعت داروسازی به آن معنای واقعی نداشتیم. چند شرکت بوده که نماینده کشورهای خارجی بودند که به بسته بندی محدود داروها می‌پرداختند. ولی در 42 سال اخیر با فارغ التحصیل شدن جوان‌ها و کسانی که پرچمدار تولید دارو در کشور بودند، صنعت داروسازی کشور شروع به گسترش پیدا کرد.

وی با ذکر این نکته که صنعت دارو منفک از صنعت تولید مواد اولیه دارویی است، تصریح کرد: در صنعت تولید دارو با کنار قرار دادن اجزای ساخت دارو یک شکل دارویی را خلق می‌کنیم و این را در اختیار مردم قرار می‌دهیم. این شکل دارویی که خلق می‌شود باید استانداردهای لازم را برای مصرف داشته باشد.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان به تاثیر اختصاص ارز 4200 تومانی به صنعت تولید دارو پرداخت و گفت: یک زمانی ارز 4200 تومانی به همه قسمت‌های صنعت دارو تخصیص داده می‌شود. این شاید کمک کننده رشد صنعت در مدت زمان محدود باشد اما در واقعیت به این شکل تخصیص پیدا نمی‌کند و بعد از مدت زمانی بخش‌هایی که به آن‌ها سوبسیت تعلق نگیرد مستهلک می‌شود و این برآورد قیمت که بر اساس ارز 4200 تومانی صورت گرفته در طی زمان به تولید ما آسیب می‌زند.

وی اظهار کرد: اگر بتوانیم این تخصیص را به مصرف کننده نهایی از طریق سازمان‌های بیمه گر دهیم و قیمت دارویی را به سمت واقعی شدن ببریم، می‌تواند کمک کننده باشد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو