صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دكتر رزم پا: آلودگی هوا موجب بی حوصلگی و کج خلقی می‌شود

عضو انجمن جامعه جراحان گوش و حلق و بینی در رادیو گفت وگو اظهارکرد: تنگی نفس و کم رسیدن اکسیژن به مغز در اثر آلودگی هوا، باعث بی حوصلگی و کج خلقی در افراد خواهد شد.

1400/09/09
|
12:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر ابراهیم رزم پا عضو انجمن جامعه جراحان گوش و حلق و بینی، عضو هیئت علمی دانشگاه و متخصص گوش و حلق و بینی با برنامه «صبح و گفتگو» درمورد خطرات آلودگی هوا برای سلامتی به صورت تلفنی مصاحبه کرد.

رزم پا با بیان اینکه آلودگی هوا روی کل سیستم بدن تأثیر می‌گذارد گفت: هیچ سیستمی در بدن نیست که از عوارض آلودگی هوا در امان باشد.

وی افزود: آلودگی هوا سیستم قلبی، سیستم گوارشی، سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بیشترین تأثیر منفی را هم بر سیستم تنفسی و گوش حلق و بینی می‌گذارد.

عضو انجمن جامعه جراحان گوش و حلق و بینی با اشاره به اینکه آلودگی هوا علاوه بر مشکلات ریوی و آسم زمینه ساز خیلی از مشکلات دیگر نیز خواهد شد گفت: گرفتگی بینی، سردرد، مشکلات حلق و گلودرد و خیلی از مشکلات دیگر، اول به صورت یک علامت ظاهر می‌شوند اما بعدها می‌توانند مشکلاتی را در گوش فرد ایجاد کنند.

رزم پا اضافه کرد: بیشترین اثر آلودگی هوا بر دستگاه فوقانی تنفسی به خاطر فلزات سنگینی است که در هوای آلوده و آلاینده‌های دیگر وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در رادیو گفت وگو درمورد دیگر عوارض آلودگی هوا در بخش سیستم تنفسی و عصبی افراد اظهارکرد: تنگی نفس و کم رسیدن اکسیژن به مغز در اثر آلودگی هوا، باعث بی حوصلگی و کج خلقی در افراد خواهد شد.

همچنین دکتر گلعلی زاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق گزارش وزارت بهداشت در سال گذشته، حدود 30 میلیارد دلار بابت آسایشِ از دست رفته‌ی ناشی از آلودگی هوا برآورد شد.

وی با اشاره به اینکه راهکارهای قانونی می‌تواند منجر به بهبود وضعیت هوا شود افزود: متاسفانه تکالیف قانونی مانند از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، توسعه حمل و نقل عمومی و برقی کردن موتورسیکلت‌ها طی سالهای گذشته به دلیل مشکل تأمین اعتبارات انجام نشده و لذا آلودگی هوا هم همچنان وجود دارد.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در رادیو گفت وگو عنوان کرد: اگر تجهیزات موثر بر آلایندگی خودرو مانند کاتالیست، کارایی خود را از دست دهند باید تعویض شوند اما این تجهیزات در زمان معاینه فنی دستکاری و یا اجاره داده می‌شوند و در برخی موارد هم متاسفانه در زمان تولید خودرو کاتالیست‌های بی کیفیت نصب می‌شود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو