صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

«بلند مرتبه‌سازی» فسادخیز و رانت‌زاست

رئیس سابق مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی وزارت راه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، بلند مرتبه سازی را رانت زا خواند که اگر شهرداری تهران صیانت لازم را نداشته باشد، مشکلات بسیاری در این زمینه پدید می‌آید.

1400/10/13
|
11:22
|

سید محمود فاطمی عقدا در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» در خصوص اینکه آیا بلند مرتبه سازی زمینه ساز رانت خواهد بود یا خیر، اظهار کرد: با توجه به سود سرشار افزایش تراکم، این مسئله به رانت بدل می شود.

وی افزود: اگر شهرداری توان صیانت از این قانون را نداشته باشد، شاهد نا به سامانی در این عرصه خواهیم بود و باید توجه داشت شهرهای بزرگ از نظر زلزله خیزی پُر پتانسیل هستند و ساماندهی معابر و فضاهای شهری، از دید مدیریت بحران بسیار مهم است.

فاطمی عقدا خاطرنشان ساخت: اینکه شهرداری ها تا چه اندازه می توانند این قانون را به درستی اجرا کنند، جای شک و تردید دارد و شخصا معتقدم این کار بسیار سخت خواهد بود.

*بلند مرتبه سازی یک ابزار مفید است

همچنین عبدالرضا گلپایگانی، معاون سابق شهرسازی و معماری شهرداری تهران با اشاره به رفع قانون ممانعت از بلند مرتبه سازی در تهران، به رادیو گفت‌وگو گفت: شهرسازی به معنای ساماندهی و توزیع سرانه های خدماتی و جمعیتی در شهر است که توجه به ارزش های تاریخی و حمل و نقل همگانی و شخصی، اجتماع و اقتصاد شهر و تاب آوری و ایمنی شهروندان را دربر می گیرد.

در این راستا یکی از ابزارهای مورد نظر، روش ساختمان سازیِ بلند مرتبه است که شهرساز با این ابزار می تواند ساماندهی تراکم و جمعیت در شهر را صورت داده و در حوزه سیما و منظر شهر و حمل و نقل اقدام نماید.

وی افزود: اگر بلند مرتبه سازی مبتنی بر مبانی علمی و نیازهای شهر باشد، اتفاقا روش بسیار پسندیده ای است در غیر این صورت صرفا با درخواستِ مالکان و استفاده از رانت، تبعات نکوهیده ای در تهران و هر شهری خواهد داشت.

*ظرفیت منطقه 22تهران 520 هزار نفر است

گلپایگانی یادآور شد: بعد از سال 93 که بلند مرتبه سازی در تهران متوقف شد، مطالعاتی برای کل کلان شهرها صورت گرفت و در نهایت -سال99- به دلیلِ مزایایِ بلند مرتبه سازی، مکان های مناسب بدین منظور مشخص شد.

وی همچنین طرح تفصیلی منطقه 22 تهران را بر اساس 520هزار نفر تعریف کرد که ظرفیت یک میلیون نفر را ندارد و خاطرنشان ساخت: اگر این کار بر اساس اصول شهرسازی اتفاق افتد، یک ظرفیت خواهد بود و جای نگرانی ندارد ولی اگر همچون اوایل دهه 90 کار را پیش بریم، خطرناک خواهد بود.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو