صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

دكتر مردانی: پیک ششم کرونا شروع شد

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: موارد امیکرون به 9 هزار و 300 مورد رسمی رسیده که این رقم بالای 10 برابر است و این نشان می‌دهد که وارد پیک ششم بیماری کرونا در کشور شدیم.

1400/11/06
|
12:27
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر مسعود مردانی فوق تخصص عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با برنامه «صبح و گفتگو» در مورد سویه امیکرون مصاحبه تلفنی کرد.

دکتر مردانی گفت: اولین شهر قرمز، اردکان یزد، به طور رسمی اعلام شد. موارد امیکرون به 9 هزار و 300 مورد رسمی رسیده که این رقم بالای 10 برابر است و این نشان می‌دهد که وارد پیک ششم بیماری کرونا در کشور شدیم.

وی افزود: طبق مستندات علمی، امیکرون به شدت دلتا نیست و مرگ و میر کمتری ایجاد می‌کند و یک ماه با این خیال سپری شد. اما متاسفانه رقم مراجعه کنندگان به کلینیک‌ها، 400 درصد افزایش یافته و بیشتر مراجعه کنندگان درگیر امیکرون هستند و این در حالی است که بسیاری از موارد برای تشخیص به آزمایشگاه فرستاده نمی‌شوند چرا که موجب انتقال بیماری به حداقل 10 نفر خواهند شد و لذا باید پروتکل ‌های بهداشتی را مانند پیش به جد پیگیری کرد.

این فوق تخصص عفونی ضمن تاکید بر تجدیدنظر در بازگشایی‌ها به ویژه مدارس خاطرنشان کرد: پیک جدید با افزایش تعداد مبتلایان در کودکان خواهد بود و در این شرایط و با وجود کمبود ICU‌های مختص کودکان، شاهد مرگ و میر فرزندانمان خواهیم بود.

مردانی در رادیو گفت و گو ضمن اشاره به 9 مورد فوتی ناشی از سویه امیکرون در کشور بیان کرد: با فرض اینکه این سویه فوتی ندارد، دورهمی‌ها همچنان پابرجاست. از امروز به بعد موارد فوتی روز به روز افزایش خواهد داشت و لذا باید در بازگشایی و رعایت پروتکل‌ها تجدیدنظر صورت گیرد.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو