صبح و گفت‌وگو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 6:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

صنف نوشت افزار نیازمند حمایت مسئولان است

رئیس صنف نوشت افزار ایران تولید اقلام تحریر را در کشور بسیار پر هزینه و این صنف را نیازمند حمایت و توجه مسئولان دانست.

1400/11/25
|
12:13
|

موسی فرزانیان در مصاحبه با برنامه "صبح وگفتگو" با اشاره به این که صنف نوشت افزار در چند سال اخیر رو به رشد گذاشته و محصولات کیفی را عرضه می کند، گفت: نوشت افزار بحثی حیاتی برای جامعه است و باید با کیفیت باشد.

لذا مسئولان باید برای این صنف ارزش قائل شوند؛ مشکلات این صنف را درک کرده و حل کنند. تولید کننده ها نیز باید به کیفیت کار خود بها بدهند.

وی با بیان این که تولیدکننده های نوشت افزار به واقع اجناسی با کیفیت تولید کرده اند تا ذهنیت مردم نیز نسبت به کالای ایرانی بهتر شود، خاطرنشان کرد: مهندسی معکوس در این زمینه آسان است ولی نیازمند سرمایه گذاری است.

فرزانیان با بیان اینکه در این زمینه باید سرمایه گذاری کلان صورت گیرد، گفت: سرمایه گذار نیز باید حسی از حمایت داشته باشد تا واردات اتفاق نیفتد و بازگشت سرمایه خود را شاهد باشد.

در ساخت نوشت افزار از جمله خودکار شاید نوکِ آن اصلا به چشم نیاید ولی تکنولوژی پیشرفته ای را می طلبد که شاید یکی دو کشور تولید کنند. ابتدا صرفا سوئیس آن را تولید می کرد ولی سپس هند و چین وارد این عرصه شدند.

وی افزود: ما در حوزه نوشت افزار مصرف کننده محدودی هستیم و در مقابل ماشین آلاتی که با سرمایه هنگفت خریداری می شوند، تولید فراوانی دارند و لذا باید به فکر صادرات هم باشیم تا سرمایه گذاری به صرفه باشد.

فرزانیان اضافه کرد: باید مشکلات این بخش را حل کرد تا بتوان آن را ادامه داد. ما بازار خوبی داریم و به راحتی می توانیم در منطقه این کار را گسترش دهیم.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو