رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

تکمیل پروسه عضویت دائم ایران در شانگهای تا پایان 2022

سفیر اسبق ایران در ترکمنستان گفت: به نظر می رسد تا چند ماه آینده عضویت ایران در شانگهای شکل عملی به خود گیرد و تا پایان سال میلادی این عضویت دائم خواهد شد.

1401/02/28
|
08:25
|

محمدرضا فرقانی در خصوص عضویت دائم ایران در شانگهای به برنامه "رویداد" گفت: این موضوع مسبوق به سابقه است و جمهوری اسلامی از ابتدای شکل گیری خواستار عضویت در این اجلاس را داشت

وی افزود: در سال گذشته ایران به عضویت دائم سازمان همکاری های شانگهای درآمد و پروسه یک سال طول می کشد.به نظر می رسد تا چند ماه آینده عضویت شکلی عملی به خود گیرد و تا پایان سال میلادی این عضویت دائم خواهد شد.

به گفته فرقانی نکاتی مثبت در این زمینه وجود دارد که بسیار زیاد است؛ کشورهای عضو عمدتا جنبه اقتصادی و سپس سیاسی و امنیتی را در نظر دارند. این کشورهای آسیایی با محوریت چین سازمان را تشکیل دادند.

وی با بیان این که توسعه همکاری های اقتصادی با ساختارهای جدید باید شکل گیرد و پیشرفت های خوبی نیز در این زمینه تا کنون دیده شده است، به کاهش تعرفه های گمرکی و تسهیلات حمل و نقل و ترانزیت و نیز کمک های توسعه ای به برخی کشور اشاره کرد.

فرقانی افزود: این سازمان نگاهی به شرق دارد و با توجه به توسعه اقتصادی و فنی کشورهای شرق آسیا، امید است اعضا به مرحله ای از رشد و توسعه دست می یابند.

وی در پاسخ به اظهار نظر کارشناس مجری که به وجوه امنیتی این عضویت بیش از مسائل اقتصادی اشاره کرد، گفت: از ابتدای تاسیس شانگهای تحولاتی شکل گرفته و در ابتدا پیمانی شبه امنیتی بود و سپس به سازمان همکاری تبدیل شد.

فرقانی افزود: رفته رفته بعد اقتصادی پر رنگ تر شد و در حال حاضر حول موضوعات اقتصادی پیش می رود اما همچنان بعد امنیتی را حفظ کرده است.

سازمان شانگهای در عمل درپی آن نیست که همچون ناتو، پیمانی کاملا سیاسی باشد بلکه بیشتر به سمت همکاری های سیاسی تغییر فاز داده است ولی با توجه به مشکلاتی که برای دولت قزاقستان پدید آمد، شانگهای همکاری خوبی داشت و به کمک دولت این کشور آمد تا از نا امنی ایجاد شده، برهاند.

دسترسی سریع
رویداد