رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

ایران و عربستان فارغ از گفتگوهای برجامی مذاکره می‌کنند

کارشناس روابط بین‌الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تاکید کرد که مذاکرات منطقه ای ایران و عربستان فارغ از توافق برجامی در جریان است.

1401/02/28
|
15:38
|

کامران کرمی به برنامه "رویداد" گفت: با توجه به پیشرفت دور پنجم مذاکرات میان ایران و عربستان، احتمال دیدار وزرای خارجه دو کشور وجود دارد تا درباره بازگشایی کنسولگری ها صحبت شود.

وی با بیان این که علی رغم آتش بس دو ماهه در یمن، پیشرفتی را در روابط دو جانبه مشاهده نمی کنیم، افزود: از سال 2015 که برجام امضا شد، شاهد کارشکنی عربستان بودیم ولی در شرایط کنونی به این نتیجه رسیده اند که یک توافق هسته ای، بهتر از ورود ایران به غنی سازی 60 درصد است.

کرمی ادامه داد: نگاه عقلانی در عربستان نسبت به برجام صورت گرفته ولی حوزه موشکی را نیز به این روند پیوند می زنند و معتقدند یک برجام چند جانبه باید امضا شود.

وی افزود: عربستانی ها با این وضعیت همراهی می کنند و فارغ از امضا شدن توافق برجامی، مذاکرات با ایران را پی گرفتند که داستانی متفاوت از توافق هسته ای است که عربستان بدان تن داده است.

به گفته این کارشناس حوزه غرب آسیا از تنش های منطقه ای در دوره ترامپ یاد کرد و گفت: عربستان دچار نوعی عقلانیت شده و دریافته بالا گرفتن تنش با ایران نه تنها به نفع سعودی ها نیست بلکه منافعشان را به خطر می اندازد.

ولی اگر برجام احیا شود، تاثیر مثبت بیشتری بر مذاکرات ایران و عربستان در منطقه خواهد داشت اما فارغ از این که برجام شکست بخورد، مذاکره منطقه ای ایران و عربستان ادامه می یابد.

وی ادامه داد: بایدن بر عربستان فشارهایی را تحمیل کرده است ولی نقش تاثیر گذار و محدود کننده بر مذاکرات منطقه ای ندارد.

کرمی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد: این بازه زمانی نقشی بر تصمیمات ایران نمی گذارد و عربستان نیز باید به مذاکرات واقعی تن دهد.

وی خاطرنشان ساخت: عربستان این گونه ارزیابی می کند که فشارهای امریکا ادامه پیدا خواهد کرد.

دسترسی سریع
رویداد