رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

یك كارشناس مسائل خاورمیانه: دولت های عراق و سوریه در دوران پساداعش در برخورد با منتقدین ،انعطاف بیشتری به خرج دهند

یک کارشناس مسائل خاورمیانه ،اظهار کرد: سیاست های ترکیه در مورد مسائل منطقه از جمله تحولات سوریه از ثبات برخوردار نیست.

1396/06/16
|
07:37

اصغر زارعی، در مصاحبه با برنامه «رویداد » رادیو گفت وگو ، با اشاره به اهمیت آزادسازی بخش اعظمی از« دیر الزور »در شرق سوریه از وجود تروریست‌های داعش تصریح کرد: از سال 2014 که این منطقه به اشغال داعش در آمد بحران گازی و نفتی در سوریه ایجاد شد، چراکه بیشتر چاه‌های نفت و گاز سوریه در این منطقه قرار دارد.

وی با بیان اینکه به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران با آزادسازی دیرالزور زمینه برای آزادسازی «رقه »که از به عنوان پایتخت داعش در سوریه یاد می شود، فراهم می شود،افزود : این پیروزی‌های میدانی به لحاظ روانی و استراتژیک دارای ارزش‌های حیاتی برای ارتش و ملت سوریه است و زمینه را برای پیش روی بیشتر آنها فراهم می کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه به شکست‌های اخیر نیروهای داعش در عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد که آمریکایی‌ها وهم پیمانان آن نمی‌خواهند منطقه از وجود گروه‌های تروریستی آزاد شود و در همین راستا تلاش دارند که آنها را از عراق و سوریه به مناطق دیگر از جمله منطقه قفقاز منتقل کنند.

زارعی در ادامه با بیان اینکه همچنان بخش عمده‌ای از دو منطقه ادلب و رقه در دست تروریست‌ها است به تاثیر محور مسکو، آنکارا و تهران بر تحولات منطقه از جمله سوریه اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه ترک ها مواضعشان به محور مورد اشاره نزدیک شده ولی همچنان در مورد تحولات منطقه از ثبات برخوردار نیستند.

وی همچنین در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: در صورتی که عراق و سوریه به طور کامل از وجود گروه‌های تروریستی پاکسازی شوند باید دولت های این دو کشور آشتی و وحدت ملی را در دستور کار قرار دهند و در برخورد با گروه‌های سیاسی منتقد انعطاف بیشتری به خرج دهند.

دسترسی سریع
رویداد