رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان: عدم تطابق حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها مشکل عموم سالمندان بازنشسته است

رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان اظهار داشت: مسئله ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها است زیرا با وجود افزایش هر ساله حقوق بازنشستگان، اما در آمدها به حدی نیست که کفایت کند.

1396/07/27
|
13:31

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع آسیب های آسایشگاه های سالمندان و با حضور دکتر محسن سلمان نژاد رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان به روی آنتن رفت.

دکتر محسن سلمان نژاد در آغاز درباره تعداد سالمندانی که در آسایشگاه ها نگهداری می شوند، اظهار داشت: مرکز آمار در سال 95 در خصوص تعداد سالمندان حاضر در آسایشگاه ها آماری را منتشر کرد که بر اساس آن هفت میلیون و 500 هزار سالمند در کشور داریم که از این تعداد حدود 25 هزار سالمند در مراکز سالمندی و آسایشگاه ها نگهداری می شوند. البته کل سالمندانی که از سازمان بهزیستی سرویس می گیرند، بالغ بر 600 هزار نفر است.

وی افزود: البته نباید این موضوع را فراموش کرد که حدود یک میلیون و 500 هزار نفر از سالمندان تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند یعنی بالغ بر 25 درصد از سالمندان کشور، نیازمند هستند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی سالمندان درباره دیگر بازنشستگان کشور نیز اظهار داشت: مسئله ای که عموم سالمندان با آن درگیر هستند عدم تطابق دریافتی و حقوق بازنشستگی با میزان هزینه ها است زیرا با وجود افزایش هر ساله حقوق بازنشستگان، اما در آمدها به حدی نیست که کفایت کند.

رئیس دبیرخانه سورای عالی سالمندان گفت: پیمایش سالمندی شاه کلید برنامه ریزی برای سالمندان است و امروز شاهد هستیم پیمایش سالمندی در کشورهای پیشرفته بین سه تا پنج سال انجام می شود. خوشبختانه در کشور از حدود 9 ماه پیش مطالعات اولیه پیمایش سالمندی انجام و کمیته های مربوطه نیز تشکیل شده است. همچنین بودجه آن نیز تخصیص داده شده  و به زودی شاهد اجرای آن در کشور خواهیم بود.


وی اضافه کرد: تصور این است بعد از انجام مطالعات اولیه، در حوزه سیاست گذاری سالمندان بسیار دقیق عمل می کنیم. پیمایش سالمندی اساسا کار سختی است زیرا کسب اطلاعات همه هفت میلیون نفر تقریبا غیر ممکن است. پرسش نامه هایی که برای پیمایش در نظر گرفته می شود دارای سوالات زیادی است که نیازمند آموزش های زیادی هم است.

سلمان نژاد با بیان اینکه اطلاع پیمایش باید توسط مرکز آمار انجام شود، عنوان داشت: وقتی مرکز آمار این پیمایش را انجام دهد، از نظر بین المللی نیز این اطلاعات بسیار ارزشمند می شود. البته این پیمایش نیازمند آموزش های مخصوص خود است و افراد پرسشگر با کمک مرکز آمار و دانشگاه ها مورد آموزش قرار گیرند.

دسترسی سریع
رویداد