رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

مدیر كل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی وزارت صنعت: برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی باید فضای کسب و کار را بهبود دهیم +صوت

مدیر کل دفتر سرمایه‌گذاری خارجی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ،اظهار کرد: در دوران پسابرجام سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به واقع افزایش پیدا کرده و این فقط یک ادعا نیست.

1396/11/16
|
13:56

احمد جمالی، در مصاحبه با برنامه« رویداد» رادیو گفت وگو، با بیان اینکه در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی با دو نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و غیر مستقیم روبرو هستیم، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در واقع یک موتور متحرک برای اقتصادهای دنیا است و ما می‌بینیم که بسیاری از کشورهای قدرتمند در کنار اینکه خود در دیگر کشورها سرمایه‌گذاری می‌کنند، برای جذب سرمایه‌گذار خارجی برنامه‌ای مدون و دقیقی دارند.

وی با دفاع از جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی گفت : این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند به اقتصاد کشورهای در حال توسعه کمک زیادی بکنند و ما در همین چارچوب می‌بینیم که در برنامه ششم توسعه تاکید شده که بیش از 25 درصد منابع مالی مورد نیاز در داخل کشور، باید فاینانس و جذب سرمایه‌گذاری خارجی محقق شود.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه واقعیت این است که در دوران پسابرجام سرمایه‌گذاری خارجی در کشور افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: ما در این دوره بیش از 23 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب داریم که در سال گذشته این رقم حدود 10 میلیارد دلار بود و در سال جاری تا اول آذر ماه این رقم 9 میلیارد دلار بوده است.

وی با بیان اینکه این سرمایه‌گذاران خارجی اقدام به وارد کردن ماشین‌آلات، منابع نقدی و تکنولوژی‌های لازم برای انجام سرمایه گذاری کرده‌اند، خاطرنشان کرد : متاسفانه دیدگاهی در کشور وجود دارد که نمی‌خواهد بپذیرد که سرمایه‌گذاری خارجی در کشور پس از برجام افزایش پیدا کرده است.

جمالی با تاکید بر اینکه این سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور و در نقاط مختلف انجام شده است، افزود : ما برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی باید فضای کسب و کارمان را بهبود دهیم و از دیگر سو رتبه ریسک سرمایه‌گذاری در کشور را کاهش دهیم که خوشبختانه اکنون رتبه ایران در این زمینه از 7 به 5 کاهش پیدا کرده و این نشان می دهد که سرمایه‌گذاری در کشور کاهش پیدا کرده است.

دسترسی سریع
رویداد