رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

رئیس كمیته حقوق بشر مجلس نهم: تشکر شورای امنیت سازمان ملل از عربستان، یک فاجعه است +صوت

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس نهم با اشاره به رویکرد چندگانه حاکم بر مجامع حقوقی بشری گفت: این نوع گزارشات که جهت دار بودنش، مشخص است، منجر به بی اعتمادی افکار عمومی جهان نسبت به سازمان ملل می شود.

1396/12/13
|
11:00

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره حقوق بشر در ایران و اعلام موضع سخنگوی وزارت خارجه ، با حضور دکتر زهره الهیان رئیس کمیته حقوق بشر مجلس نهم به روی آنتن رفت.

دکتر زهره الهیان با اشاره به رویکرد چندگانه حاکم بر مجامع حقوقی بشری ابراز داشت: متاسفانه مجامع حقوقی بشری تحت سیطره غرب یا لابی صهیونیسم بین الملل هستند. قطعا نوع گزارش هایی که در دفعات متعدد از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل و سایر مجامع حقوق بشری مثل کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل بر علیه ایران منتشر شده، نشان از نوعی سو گیری و موضع گیری غیر منصفانه و غیر مستند نسبت به وقایع موجود ایران است.

وی افزود: این نوع گزارشات که رویکرد و جهت دار بودنش، مشخص است، به نوعی منجر به بی اعتمادی افکار عمومی جهان نسبت به سازمان ملل به عنوان نهادی که مدعی است قرار است صلح و امنیت جامعه بشری را محق کند، می شود.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس نهم با تاکید بر اینکه قطعا گزارش اخیری که دبیر کل سازمان مل قرار است در نشست جاری حقوق بشر ارائه کنند، یک سویه است، تصریح کرد: سازمان هایی که مورد مشورت سازمان ملل یا نهادهای حقوق بشری قرار می گیرند، گروه های خاصی هستند که در سوابق آن ها جنایت های جدی را علیه حقوق مردم ایران داشته اند.

وی در ادامه اظهار داشت: در گزارش ها از سوی برخی از گروه های تروریستی به سازمان ملل ارائه می شود و می بینیم 17 هزار مورد ترور در جمهوری اسلامی ایران توسط یک گروهک صورت گرفته و آن گروهک ماخذ و منبع گزارش های شورای حقوق بشر سازمان ملل می شود. اما متاسفانه از گزارش های سایر ان.جی.او ها و سازمان های مردمی که بطور گسترده در ایران فعال هستند، استفاده نمی شود.

الهیان، تشکر شورای امنیت سازمان ملل از عربستان را فاجعه خواند و گفت: عربستانی که می بینیم چه فجایعی را در یمن آفریده و الان 14میلیون کودک یمنی در معرض حملات بیماری های واگیر مثل وبا قرار دارند. طبق اعلام یونیسف نیمی از کودکان یمن بر اثر وضعیتی که عربستان ایجاد کرده، از سو تغذیه حاد رنج می برند و بر اثر بمباران ها 30 مدرسه تخریب شده و متاسفانه اینها در سازمان ملل دیده نمی شود.

وی در خصوص نحوه اعتراض ایران نسبت به این نوع گزارش ها بیان کرد: علاوه بر وزارت امور خارجه که باید بصورت جدی و قاطعانه در مجامع حقوق بشری نسبت به این نوع موضع دبیر کل سازمان ملل اعتراض داشته باشد، نهادهایی مثل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، گزارش پیشرفت حقوق بشری و اقدامات در این حوزه را ارائه دهند و به نوع گزارش های غیرمستند و فاقد اعتبار اعتراض شود.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس نهم افزود: همچنین معاونت حقوق شهروندی ریاست جمهوری باید گزارش هایی را مبنی بر وضعیت حقوق شهروندی در ایران و پیشرفت هایی که در طول سال های بعد از انقلاب داشتیم به این مجامع ارائه دهد و مراتب اعتراض خودش را داشته باشد.

دسترسی سریع
رویداد