رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون برنامه و بودجه: همسان سازی حقوق بازنشستگان در یک قدمی اجرایی شدن است +صوت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: دولت امسال هزار میلیارد ، پیش بینی کرده و مبلغی را هم در کمیسیون تلفیق اضافه کردیم و امیدواریم احکام همسان سازی حداقل شروع شود .

1396/12/14
|
15:00

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97 و چالش های پیش رو ، با حضور دکتر یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه به روی آنتن رفت.

یوسفیان ملا نماینده مجلس با ابراز تاسف از اینکه دولت ها وقتی کسری بودجه پیدا می کنند به سراغ تامین اجتماعی و صندوق های بازنشستگی می روند، گفت: باید نیاز دولت به نحوی در بودجه سالانه برآورده شود و دولت فعال باشد و ایجاد درآمد کند که اصلا نیازی به بدهی های مخرب و مشکل آفرین نداشته باشم. باید اجتناب بشود ولی متاسفانه اجتناب نمی شود.

وی تاکید کرد: دولت باید تلاش کند تا برای خودش درآمد ایجاد کند و چانه زنی کند و نفت و گاز و میعانات گازی بیشتری را بفروشد و مطالبات خود را از محل های مختلف وصول کند و همه اینها تلاش می خواهد و بی تفاوت بودن مشکل آفرین است. اینکه شعار داده می شود دولتمردان پیر نباشند و از افراد جوان در کابینه استفاده شود به همین منظور است.

نماینده مردم آمل در مجلس در ادامه به همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال 97 اشاره کرد و گفت: مجلس در برنامه مصوب کردند که نباید حقوق بازنشستگان با شاغلین تا به این حد متفاوت باشد. در حال حاضر افرادی که بعد از سال 72 بازنشسته می شوند، حقوقشان با شاغلین یکسان است اما مهم این است عده ای از قبل با حقوق ناچیز بازنشستگی ماندند و در اینجا تصویب شد که آن ها حداقل بین 10 تا 20 درصد حقوق شاغلین را بگیرند ولی بار مالی داشت و به همین خاطر عملیاتی نشد.

وی افزود: برای این منظور امسال هزار میلیارد دولت، پیش بینی کرده بود و مبلغی را هم در کمیسیون تلفیق اضافه کردیم و امیدواریم احکام همسان سازی حداقل شروع شود و از 1/1/97 صدور احکام بازنشستگان برای همسان سازی شروع شود. علیرغم گله هایی که بعضی ها می کنند، مطلع هستم آقای نوبخت یک تنه به دنبال این مسئله هستند.

یوسفیان ملا با ابراز امیدواری از اینکه پاداش بازنشستگان سال جاری پرداخت خواهد شد، توضیح داد: متاسفانه سقفی برای حقوق بازنشستگی در کمیسیون تلفیق قائل شدیم اما کمیسیون صحن علنی قبول نکرد. این سقف حدود 250 الی 260 میلیون تومان شد، قبلا گاهی از 800 میلیون تومان هم تجاوز می کرد. با کاهش این سقف، دیگر پرداخت دولت تنفس پیدا کرد و قطعا دولت می تواند پرداخت های جدید را داشته باشد.

دسترسی سریع
رویداد