رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

تحلیلگر مسایل هسته ای: فعالیت های هسته ای نه تنها متوقف نشده بلکه ابعاد بین المللی پیدا کرده است

تحلیلگر مسایل هسته ای خاطر نشان شد: فناوری هسته ای در زیرشاخه ها و مجموعه های دیگری هم به فعالیت خودش ادامه میدهد.

1397/01/21
|
09:36

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع دوازدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای با رونمایی 83 دستاورد هسته ای همراه شد ، با حضور دکتر سعید خزایی استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل هسته ای به روی آنتن رفت.

سعید خزایی در آغاز به بررسی فعالیت های هسته ای کشور در قبل و بعد از برجام پرداخت و گفت: فعالیت های هسته ای پیش از برجام، عموما روی حوزه غنی سازی و تولید سانتریفیوژها بود اما بعد از آن، این فعالیت، عرصه های گسترده تری را شامل شد و توانستیم خدماتی را برای حوزه نفت، پزشکی، کشاورزی، تولید رادیو داروها و همکاری های بین االمللی و عرصه های دیگر داشته باشیم و به اعتباری حتی فعالیت های ما با بدست آوردن نوعی وجاهت بین المللی، عرصه های تازه تری را پیدا کرد.

وی به دو نمونه از دستاوردهای هسته ای اشاره کرد و بیان داشت: امروز که دوازدهمین سالگرد فناورای هسته ای است، شروع به استخراج سنگ معدن اورانیوم کرده ایم که از اردکان یزد بود و اولین محموله، برای سایت یو.سی.اف اصفهان فرستاده شد که اینها دستاوردهایی بین المللی و درخور توجه است.

استاد دانشگاه با رد این ادعا که «فعالیت های هسته ای، متوقف شده است» خاطر نشان شد: باید بگوییم این فناوری هسته ای در زیرشاخه ها و مجموعه های دیگری هم به فعالیت خودش ادامه داده و حتی در 22 فروردین سال 97، سمینار همکاری های بین المللی هسته ای ایران و چین با حضور نمایندگان 1+ 5 برگزار می شود و می توانیم بگویم که فعالیت های هسته ای ما ابعاد بین المللی پیدا کرده است.

وی با اشاره به رونمایی از 83 دستاورد در حوزه فناوری هسته ا، تاکید کرد: هر سال در سالگرد روز ملی فناوری هسته ای، پیشرفت هایی که از مرحله تحقیق و توسعه خارج شده و به محصول فناورانه منجر شده، رونمایی می شوند و امسال 83 دستاورد ملی داریم از جمله افتتاح بیمارستان هسته ای برای بیماری های لاعلاج و خیلی از فعالیت های دیگر در حوزه پزشکی، کشاورزی و نفت.

خزایی در رابطه با تاثیر این دستاوردها در زندگی مردم گفت: سال های سال وابسته بودیم و برای بسیاری از بیماران صعب العلاج به رادیو داروها نیاز داشتیم که عموما پیش از برجام در تحریم بودیم ولی الان توانسته ایم آنها را تولید و حتی برای صادرات آنها اقدام کنیم. یعنی این دستاوردها این در زندگی، رفاه و سلامت مردم موثر است.

وی ادامه داد: این دستاوردها در بسیاری از صنایع، کاربرد دارد. میزان وابستگی ما در اقلام پزشکی، کشاورزی، صنعت را کمتر کند و غیر مستقیم از خروج ارز جلوگیری می کند و حتی به ایجاد مشاغل کمک کند و این بخش صنایع زیردستی می تواند باشد.

تحلیلگر مسایل هسته ای به ورود بخش خصوصی به این عرصه اشاره کرد و گفت: در پارک های علم و فناوری در حوزه تحقیق و توسعه بسیاری از شرکت ها مشغول هستند که باعث ایجاد اشتغال می شوند و به شرکت های دانش بنیان کمک می کنند و از طرفی شاهد حضور بخش خصوصی هم در این زمینه هستیم و صرفا کار دولتی نیست.

وی در مورد چرایی فعال نبودن بازار شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: اینکه شرکت های دانش بنیان در عرصه رقابت پذیری در حوزه هایی غیر از هسته ای دچار مشکل هستند یک واقعیت است چون باید تبدیل به برند شوند و اسمی در بازار پیدا کنند تا در بین کالاهای مشابه توانایی رقابت را داشته باشند.

خزایی خاطر نشان شد: در حوزه هسته ای و زیرمجموعه هایش این توانایی را داریم و گفتگوهایی را در این زمینه شده و توانسته ایم گام های خوب و موثری را برداریم.

دسترسی سریع
رویداد