صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد: رویکرد مقتدی صدر تفاوتی نکرده است و همدلانه ترین موضع را با ایران دارد. بنابراین اینکه مقتدی صدر با سفر به عربستان، کلا سیاستش تغییر کرده و ما با صدر جدیدی مواجه هستیم، صحیح نیست.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع انتخابات پارلمانی عراق و با حضور سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی روانه آنتن شد.

سعدالله زارعی در آغاز به مقایسه این انتخابات با انتخابات پارلمانی قبلی عراق، پرداخت و گفت: همانطوری که در انتخابات قبلی، گروه های مختلف انتخاباتی اعم از شیعه، سنی و کرد شکل گرفتند و در درون شیعه هم گروه های مختلفی در انتخابات حضور پیدا کردند و در نهایت هیچ کدام از این گروه ها نتوانستند اکثریتی که از همکاری دیگران بی نیاز باشد، شکل بدهند؛ همین قضیه در انتخابات کنونی اتفاق افتاده است.

وی با اظهار به اینکه همان گروه های سیاسی در شیعه که در انتخابات قبلی بودند همان ها هم در این دوره حضور دارند، تصریح کرد: تنها این بار فهرست جدیدی با عنوان الفتح به فهرست قبلی اضافه شده است.

کارشناس مسایل سیاسی با تاکید بر اینکه انتخابات پارلمانی امسال عراق تشکیل یافته از فراکسیون های مختلف شیعه است، افزود: در نتیجه پارلمان عراق هم متاثر از این فراکسیون های کوچک مختلف و همین طور دولت آینده عراق هم متاثر از این قضیه خواهد بود.

وی ارتباط گروه های عراقی با جهان خارج را امری طبیعی دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز همواره به گروه های سیاسی که در عراق هستند، توصیه می کند در عرصه بین المللی و منطقه ای، فعال باشند و ارتباط بگیرند و رفت و آمد داشته باشند.

زارعی خاطر نشان شد: اینکه گفته می شود سفر یک مقام شیعی عراقی، مغایر با سیاست های جمهوری اسلامی است، این سخن از اساس باطل است چون خود ما هم اگر چنانچه سعودی ها، علاقه نشان دهند که با ایران رابطه داشته باشند، ایران استقبال می کند. منتها ثمره این رفت و آمدها مهم است اگر ثمره این رفت و آمدها این باشد که به شیعه و به حیثیت و هویت عراق، آسیب بزند، ما با هر کسی که این کار را انجام دهد، مخالف هستیم.

وی در گمانه زنی تغییرات بین مقتدی صدر سال 2003 با اکنون، گفت: تفاوت اصولی وجود ندارد چون شرایط عراق همان شرایط است و هنوز متاثر از مداخلات آمریکا است و هنوز متاثر از بعضی مداخلاتی است که کشورهایی نظیر عربستان انجام می دهند، بنابراین مواضع اینها تقریبا مواضع یکسانی است. منتها باید این نکته را در نظر گرفت که عراق دارد وارد دوره ای می شود که باید سازندگی را بعد از غلبه بر تروریسم مبنا قرار دهد.

کارشناس مسایل سیاسی تاکید کرد: رویکرد مقتدی صدر تفاوتی نکرده است و در بین گروه های عراقی در موضوعات منطقه ای، همدلانه ترین موضع را با جمهوری اسلامی دارد. بنابراین اینکه مقتدی صدر سفری را به عربستان کرده، کلا سیاستش تغییر کرده و ما با صدر جدیدی مواجه هستیم، صحیح نیست.


مرتبط با این خبر

  • شاهد یکی از رقابتی ترین انتخابات در عراق خواهیم بود +صوت

  • نگرانی امریکا و عربستان از پیروزی حشدالشعبی در انتخابات پارلمانی عراق

  • مشارکت کم مردم عراق در انتخابات بخاطر دلزدگی از شرایط سیاسی است

  • عزم عراق برای تشکیل دولت وحدت ملی

  • دسیسه جدید آمریکا و عربستان در عراق

  • ساختار قومی قبیله ای عراق؛ بستر مناسب اعتراضات خیابانی

  • سفر ظریف به عراق نویدبخش همکاری جدید دو کشور بود +صوت