رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس: کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

مرتضی صفاری با بیان اینکه دولت و مجلس تعامل خوبی در زمینه لوایح چهارگانه دارند، گفت: دستگاه های امنیتی هم اظهار نظر کردند که تصویب این لوایح چهارگانه، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد .

1397/03/07
|
15:00
|

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و با حضور دکتر مرتضی صفاری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

مرتضی صفاری با بیان اینکه میان نمایندگان مجلس در خصوص پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم دیدگاه های مختلفی وجود دارد، گفت: بعضی از نمایندگان نگرانی هایی را دارند که ممکن است از عضویت ایران در این موافقت نامه، سوء استفاده شود.

وی افزود: ولی برخی از نمایندگان هم می گویند دولت باید به این کنوانسیون بپیوندد زیرا پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با توجه به مطالعاتی که صورت گرفته و نشست های متعددی که در شورای عالی امنیت ملی برگزار شده، هیچ نگرانی امنیتی برای کشور نخواهد داشت. لذا توصیه شان این است که در مجلس این کنوانسیون تصویب شود و ایران به عضویت این کنوانسیون در بیاید.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه موضوع FATF قبل از برجام در کشور مطرح بوده است، یادآور شد: در واقع FATF یک مجموعه غیر دولتی بانکی است که در ارتباطات بین بانکی هم مسایلی را مراعات می کنند. از اوایل دهه 90 ایران با مجموعه FATF در حال گفتگو بود و هنوز هم در حال گفتگو است.

وی به مشکلاتی که در تعاملات بانکی بین المللی دچار هستیم، اشاره کرد و بیان داشت: بالاخره در رفع این مشکلات باید اقداماتی را انجام دهیم یکی از مواردی که از ما می خواهند، پیوستن به FATF است. البته اصراری نیست که به عضویت FATF در بیاییم ولی بخاطر اینکه ما در لیست سیاه این مجموعه قرار داشتیم و بعد از برجام عضویت ما در این لیست سیاه را تعلیق کردند و گفته اند که اگر اقداماتی انجام دهیم می توانیم از لیست سیاه خارج شویم؛ بیشتر در این ارتباط دولت دارد تلاش می کند تا لوایح چهارگانه را مصوب کند.

صفاری با اظهار به اینکه دو الی سه لایحه از لوایح چهارگانه در گذشته تصویب شده است، گفت: دو الی سه تا از این لوایح، ملی است و ما در گذشته آن ها را تصویب کرده ایم. لذا اکنون به دنبال تصویب این لوایح چهارگانه هستیم تا بتوانیم هم این موانع بانکی را برطرف کنیم و هم بهانه ای دست آمریکا و امثال این کشور ندهیم که برای کشور ایجاد مشکل کنند.

وی با بیان اینکه دولت و مجلس تعامل خوبی در زمینه لوایح چهارگانه دارند، خاطر نشان شد: دیدگاه های کارشناسی خوبی هم انجام شده و آنچه که مسلم و مسجل است و دستگاه های امنیتی هم اظهار نظر کردند که تصویب این لوایح چهارگانه، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد و این به رفع موانع و مشکلات بانکی کشور کمک می کند.

دسترسی سریع
رویداد