رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

كارشناس مسایل سیاسی: تصمیم قاطع مردم یمن برای مقاومت با وجود تصویب قطعنامه علیه این کشور در شورای امنیت

کارشناس مسایل سیاسی اظهار داشت: قطعا و یقینا اگر در جلسه اضطراری شورای امنیت برای یمنی ها، وتویی صورت نگیرد، ملت یمن پذیرشی برای تصویب قطعنامه هایی که با این محورها باشد، نخواهند داشت.

1397/03/24
|
14:47

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع جلسه اضطراری شورای امنیت برای یمنی ها و با حضور دکتر سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسایل سیاسی به روی آنتن رفت.

سید رضا صدرالحسینی در خصوص جلسه اضطراری شورای امنیت برای یمنی ها به در خواست آمریکا گفت: به دلیل اینکه همبستگان و موافقان آمریکا در منطقه، یعنی کشورهای مرتجع از جمله عربستان و امارات در باتلاق جنگ با یمن دست و پا میزنند و هزینه های گزافی را در این رابطه داشته اند و نتوانستند به افکار عمومی در اروپا پاسخی در این رابطه بدهند، مدتی است که عربستان از آمریکایی ها و شخص آقای پمپئو در خواست کمک در یمن را کرده است و پمپئو هم باتوجه به مدیون بودن دولت کنونی به عربستان قول مساعد داده تا نسبت به این مسئله بررسی هایی صورت بگیرد.

وی با اشاره به تحولات میدانی در یمن، اظهار داشت: به دلیل اینکه سعودی ها در میادین امکان پیشرفتی نداشتند و با توجه به تسلیحاتی که توسط رزمندگان انصارالله به غنیمت گرفته شده و کشتی که زده شده و اسرایی که در این رابطه در اختیار انصارالله قرار گرفته، مشاهده می کنیم آمریکایی ها مجبور هستند مثل بسیاری از موارد گذشته که در تاریخ آمریکا وجود دارد وقتی که نتوانند در میادین نبرد اقدامی را انجام دهند، به سمت قطع نامه ها و شورای امنیت سازمان ملل خواهند رفت و در ارتباط با یمن هم دقیقا همین اتفاق رخ داده است.

کارشناس مسایل سیاسی افزود: بنابراین شرایطی پدید آمده که عربستان علی رغم اینکه علاقه مند است به عنوان پیروز این نبرد یکجانبه از میدان خارج شود اما دست به دامن کشورهایی همچون آمریکا و انگلیس هم شده تا بتواند حداقل کمترین آسیب را در ارتباط با جنگی که به ملت یمن تحمیل کرد، داشته باشد.

وی در خصوص رویکرد شورای امنیت در رابطه با جنگ یمن عنوان کرد: بیشترین موضوعی که بحث است، تاکید بر برنامه های گذشته، گرفتن اسلحه از انصارالله، بازگشت دولت غیر قانونی و مستعفی و فراری و در حقیقت بازگشت یمن به وضعیت قبل از حمله است.

صدرالحسینی متذکر شد: قطعا و یقینا نسبت به این مسئله حتی اگر وتویی صورت نگیرد، ملت یمن پذیرشی برای تصویب قطعنامه هایی که با این محورها باشد، نخواهند داشت.

وی به تاثیر آگاهی مردم جهان از این وضعیت مردم یمن و تاثیر افکار عمومی در تغییر معادلات اشاره کرد و گفت: همانگونه که در سال های اخیر وضعیت فعلی یمن نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده از جهت افکار عمومی و بخصوص فعال شدن بعضی از نهادهای انسان دوستانه، اینکه واقعیت موجود در یمن به سمع و نظر مردم جهان رسیده، نشان دهنده این است که مسیری که مردم یمن در حال پیمایش هستند، مسیری است که به موفقیت خواهد رسید.

دسترسی سریع
رویداد