صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در بعضی از برنامه های حوزه مسکن موفق و در برخی برنامه ها موفق نبوده است، عنوان کرد: مسکن اجتماعی به دلیل تامین نشدن بودجه موفقیت زیاد حاصل نکرد.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع افزایش قیمت مسکن و با حضور دکتر حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی روانه آنتن شد.

حسین عبده تبریزی در آغاز بی ثباتی قیمت ها را موضوع متغیر کلان اقتصادی دانست و گفت: در طول سال های گذشته حجم پولی که بانک ها داده بودند و سودهایی که به دست نیاورده بودند، باعث افزایش حجم پول شد. در ماه اخیر نیز تحولات سیاسی از جمله موضع گیری ترامپ درباره برجام باعث ایجاد انتظارات تورمی در جامعه شد که مجموع این عوامل باعث شده است حجم قابل ملاحظه پول به سمت ارز و طلا برود و شرایطی عدم تعادل در کشور ایجاد کند که در بخش مسکن نیز اثرگذار است.

وی اضافه کرد: برخی رسانه ها به گونه ای القا می کنند که دولت وظیفه دارد، سه میلیون واحد بسازد و این دیدگاه پروژه محور که در رسانه وجود دارد و به مردم نیز انتقال داده است، مورد تائید خیلی از کارشناسان اقتصادی نیست.

وی درباره برنامه دولت یازدهم درباره مسکن، اظهار کرد: دولت تلاش کرده فضایی را ایجاد کند که بخش خصوصی کارش را انجام دهد و دنبال ایجاد رانت هم نبوده است تا بازار مسکن را تبدیل به یک بازار سرمایه گذاری کند و به دنبال تبدیل کردن مسکن به عنوان بازار مصرف باشد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت در بعضی از برنامه های حوزه مسکن موفق بوده است و در برخی از برنامه ها نیز موفق نبوده است، عنوان کرد: مسکن اجتماعی به دلیل تامین نشدن بودجه موفقیت زیاد حاصل نکرد. یکی از برنامه هایی که موفق بوده است حرکت دادن بانک مسکن به سمت برنامه های توسعه ای است.

وی به برنامه های جدید وزارت مسکن برای بهبود بازار مسکن اشاره و عنوان کرد: این 9 محوری که به تازگی اعلام شده است نیز جدید نیستند بلکه بخشی از برنامه وزارت خانه هستند که الان با توجه به تحولات مورد تاکید قرار گرفته اند.

وی اشاره کرد: تسریع در اجرای برنامه های بازآفرینی شهری یکی از این برنامه ها است. این برنامه در واقع همان بافت های فرسوده است که قبلا مصوبه شده بود هر سال 300 هزار واحد کمک صورت بگیرد تا این بافت ها ساخته شوند اما بودجه هیچ وقت وجود نداشت تا اجرا شوند.

مرتبط با این خبر

  • اروپا ازطریق«spv »می خواهد برنامه نفت برابر غذا را درمورد ایران اجرا کنند

  • چه موضوعی باعث افزایش تنش بین مکرون و ترامپ شد ؟

  • رکود در بازار خرید و فروش مسکن

  • چرا عربستان، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، محکوم شد ؟

  • اشتباهات ترامپ در سیاست خارجی فرصت خوبی برای دموکراتها

  • پیش بینی می شود مکانیزم مالی اروپا در اوایل سال 2019 اجرایی و عملیاتی شود

  • مردم بحرین در زندان بزرگی، گرفتار شده اند

  • مسئولان باید دارای تفکر و دانش انقلابی باشند

  • چرا گروه «دی 8 »مانند گروه «جی 7» موفق نیست

  • تاثیر پرونده خاشقچی بر موضع گیری کشورهای غربی نسبت به سعودی ها