صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 12:00-13:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسایل بین الملل با اشاره به استعفای دو وزیر برگزیت و امور خارجه گفت: ترزامی قدرت لازم را ندارد تا بتواند در داخل کابینه وحدت رویه ایجاد کند.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع اوج تنش ها در لندن و با حضور دکتر علیرضا محرابی تحلیلگر مسایل بین الملل روانه آنتن شد.

علیرضا محرابی به شرایط موجود در انگلیس اشاره کرد و گفت: با آمدن خانم ترزامی بر نخست وزیری انگلستان موضوع اساسی برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح بود و رای گیری در این کشور با رای نزدیکی صورت گرفت یعنی 17 میلیون موافق به 16 میلیون مخالف و این نشان دهنده این است که در داخل کشور افرادی بودند که موافق نبودند انگلستان از اروپا خارج شود و این نشان از اوضاع بسیار پیچیده است.

وی از سیاست گذاری های بریتانیا در نظام بین الملل به عنوان موضوع اساسی دومی که ترزا می با آن درگیر است، اشاره کرد و توضیح داد: وحدت رویه ژئو استراتژیکی که انگلستان با ایالات متحه آمریکا دارد و تلاش می شود یک اتحاد ژئواستراتژیک بین انگلستان و آمریکایی ها تعریف بشود تا آمریکایی ها بتوانند با کشاندن انگلستان به سمت خودشان، فشار خودشان را بر اروپایی ها بیشتر کنند. این موضع هم تغییراتی را داشت که تبعا در داخل انگلستان می توانست روی وضعیت سیاسی ترزامی تاثیر بگذرد.

تحلیلگر مسایل بین الملل یادآور شد: علاوه بر این بحث اقتصادی در این کشور که به شدت در حوزه مسایل اجتماعی و رفاه اجتماعی تاثیر گذار است، فشارها را بر ترزا می زیاد کرده است.

وی با یادآوری اینکه ساختار سیاسی انگلستان حزبی است، تصریح کرد: یعنی حزب های کارگر و محافظه کار و حزب های لیبرال دموکرات ها، بر بدنه های اجتماعی سوار هستند و نماینده اقشار مختلفی هستند. وقتی 16 میلیون نفر مخالف جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و 17 میلیون نفر موافق هستند، این به معنای جنگ حزبی در انگلستان است.

محرابی این اختلاف رای در جامعه لندن، شکننده دانست و گفت: در انگلیستان از قبل هم بحث اقتصادی سابق را داشتیم که در جنبش «لندن را تسخیر کنید»، لایه های اجتماعی فعال شدند و برخورد کردند و همین بحث خروج یا عدم خروج از اتحادیه اروپا بود که مردم انگلستان را درگیر یک وضعیت سیاسی جدید کرد.

وی در خصوص استعفای دو وزیر برگزیت و امور خارجه و وضعیت ترزامی اظهار داشت: نخست وزیر پاسخگوی تمام مسایل سیاسی و اقتصادی در کشور است یعنی نخست وزیر هم نقش رئیس جمهور را دارد و هم مسئولیت اجرایی کشور را بر عهده دارد و هم به ملکه در انگلستان و هم به بدنه مردمی پاسخگو است. تبعا با استفاده از کابینه ایشان باید افراد و عناصر جدیدی را پیدا کند و تبعا در این شرایط سخت هم پیدا کردن افرادی کارآمد به سختی صورت می گیرد.

تحلیلگر مسایل بین الملل متذکر شد: خود ترازا می هم شاید مقبول ترین فرد در حوزه نخست وزیر انگلستان نیست و قدرت لازم را ندارد تا بتواند در داخل کابینه وحدت رویه را داشته باشد و این هم یک ضعف فردی می تواند به حساب بیاید.

وی عدم درگیری پوند انگلیس در بحران های اقتصادی را از دلایل متاثر بر انگلیسی ها برای خروج از اتحادیه اروپا مطرح کرد و گفت: در نظام بین الملل دلار، یورو و پوند هر سه واحد پولی هستند که دارند معامله می شوند و اگر اتحادیه اروپا مثلا فرانک فرانسه، مارک آلمان را کرون سوئیس را دارد پس چرا این پول ها معامله نمی شوند یعنی به عبارتی خود انگلستان یک عدم چسبندگی هم به اروپا داشته است.

محرابی ادامه داد: اگر قرار بر این است تا یک واحد سیاسی، اقتصادی منحصر و مستقلی را ترسیم کنید، باید اول از هر چیزی واحد پولی یکسانی تعریف شود، چطور می شود که واحد پولی دو قطبی است یعنی هم یورو است و هم پوند و حتی ارزش معاملاتی پوند از یورو هم بالاتر است و این یک شکنندگی رابطه را ایجاد می کند.

وی در رابطه با دلایل موافقان و مخالفان خروج از اتحادیه اروپا بیان کرد: امروز افرادی که موافق خروج هستند می گویند ما باید با آمریکا کار کنیم یعنی حوزه ژئواستراتژیک آتلانتیسم که مبتنی بر اقیانوس اطلس است را فعال کنیم و کاری به اروپا نداشته باشیم این دلایل در کنار همدیگر می تواند خروج را توجیه کند. در مقابل مخالفین هم نظرشان این است که اروپا متحدی برای ما بوده که ما توانسته ایم توسط آن نجات پیدا کنیم و خودمان را احیا کنیم و معاملات بهتری داشته باشیم.مرتبط با این خبر

  • نوبخت احساس می کرد از سوی مردم تحت فشار است

  • پیام سفر رییس جمهور عراق به واشنگتن چه بود؟

  • چرا روند اعزام سفرا، به طول می انجامد ؟

  • علت افزایش جنایات آل سعود در یمن؛ تشدید فشار افکار عمومی بردولت ریاض

  • نهایت کمک اروپا به ایران، اجرای برنامه نفت در برابرغذا است

  • انگلیس خواهد مدل کمپانی «هند شرقی» را برای گسترش نفوذ در منطقه پیاده کند

  • چرا جریانات راست افراطی در اروپا در حال قدرت گرفتن هستند؟

  • افکار عمومی اروپایی معتقد است که ترامپ فردی جنگ طلب است

  • عدم وفاق جامعه اسلامی صهیونیستها را جسور کرده

  • اروپا ازطریق«spv »می خواهد برنامه نفت برابر غذا را درمورد ایران اجرا کنند